Serbska delegacja w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach

Z serbskimi dyplomatami Muzeum współpracuje nie od dziś i to z dobrymi efektami. Tym razem, 30 maja, gościliśmy Konsula Honorowego Republiki Serbii w Katowicach z siedzibą w Czeladzi Ranko Tomovićia oraz Nenada Lajbenŝpergera, historyka i konserwatora z Instytutu Ochrony Zabytków Kultury Serbii.

Przypomnijmy, że relacja łącząca Muzeum z tym rejonem Bałkanów jest ugruntowywana przez fakty historyczne: serbscy jeńcy byli przetrzymywani w obozach jenieckich Lamsdorf w czasie obu wojen światowych. Materialne ślady ich obecności w dzisiejszych Łambinowicach to nie tylko muzealne artefakty zgromadzone w zbiorach CMJW, ale przede wszystkim 273 groby na Starym Cmentarzu Jenieckim oraz piękny figuralny pomnik z 1917 r. , tzw. „Płacząca Niobe” – powstały dzięki samym jeńcom, którzy w ten sposób uczcili pamięć zmarłych rodaków.

Podczas wizyty była okazja, by zwiedzić muzealne wystawy stałe oraz ekspozycję „Miejsce z blizną" na terenie Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. Niemniej dla naszych gości kluczowym miejscem był wspomniany już Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach, gdzie zapoznali się z bieżącym stanem konserwacji grobów jeńców serbskich oraz pomnika im poświęconego oraz porozmawiali o potrzebach i wizjach dalszej współpracy w zakresie ochrony tego dziedzictwa. Kulminacyjnym momentem było zapalenie przed Pomnikiem Jeńców Serbskich zniczy.

Nadmieńmy jeszcze, że dobra współpraca Konsulatu Serbii z Urzędem Gminy Łambinowice, naszym Muzeum oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół CMJW, zapoczątkowana w 2012 r., doprowadziła do konserwacji pomnika i wszystkich krzyży na grobach jeńców serbskich.

 

Konsul Republiki...
Ranko Tomovic,...
Delegacja serbska z...
Ranko Tomovic oraz...
wstecz