Rumuńska delegacja w Łambinowicach

W piątek, 28 stycznia, Muzeum i Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach odwiedzili Ambasador Rumunii w Polsce Cosmin Onisii oraz attaché wojskowy płk Dragos Florea z osobami towarzyszącymi. Gości przyjęli dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz wójt Gminy Tomasz Karpiński.

Ambasador, który pełni swą misję w Polsce zaledwie od września 2021 r., był w łambinowickim miejscu pamięci po raz pierwszy. Kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez swoich poprzedników, złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar I Wojny Światowej. Na grobach rumuńskich żołnierzy z I wojny światowej goście zapalili znicze.

Stary Cmentarz Jeniecki jest dla Rumunów miejscem szczególnym, bo kryjącym prochy największej w Europie liczby ich żołnierzy. W 2020 r. Ministerstwo Obrony Narodowej tego kraju przeznaczyło ponad 145 tys. euro na renowację 2337 grobów jeńców rumuńskich z I wojny światowej. Było to największe konserwatorskie działanie, jakie dotąd w tym miejscu przeprowadzono, a Muzeum było jego inicjatorem.

W spotkaniu udział wzięli także dr Anna Wickiewicz, kierownik Działu Edukacji i Wystaw oraz Jerzy Rosiński, sekretarz w Urzędzie Gminy Łambinowice.

Delegacja rumuńska...
Atache wojskowy...
Delegacja rumuńska...
Ambasador Ruminii...
wstecz