Rok 2022 również z cyklem „…ale to już inna historia”

W czasach pandemii zdecydowanie trudniej jest być w Muzeum. Aktywność instytucji kultury w Internecie stała się powszechna. Skoro nie zawsze można obejrzeć ekspozycję lub eksponat w Muzeum, to opowiedzmy o tym wykorzystując jeden z najwspanialszych wynalazków ludzkości: film! Praca zespołu muzealników nad koncepcją, wyborem artefaktów i zagadnień, które warto pokazać oraz angaż profesjonalistów stojących przy kamerach doprowadziły do powstania cyklu „…ale to już inna historia”. Właśnie rozpoczęła się emisja sezonu drugiego!

Pierwszy odcinek serialu opowiada o ważnym aspekcie pracy Muzeum – naszych kwerendach w archiwaliach, pomocnych tym, którzy prowadzą badania genealogiczne. Jednak nie tylko o poszukiwaniach, bo bardzo często, jak w przypadku informacji o por. Józefie Chrapkiewiczu, mających pomóc jego wnuczce Annie Stożek w rekonstrukcji wojennych losów dziadka, to na pozór zwykłe zadanie, przyniosło również inne efekty. Do Muzeum trafiły cenne pamiątki, które pozwoliły na odkrycie niezwykłych historii. Jakich? O tym opowiada film.

Cykl został przez nas przygotowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwanaście odcinków, prezentowanych w 2021 r. oraz kolejne, których emisje zaplanowaliśmy – podobnie jak w ubiegłym roku – na każdy ostatni poniedziałek miesiąca bieżącego roku, zrealizował, wg koncepcji dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, Sławomir Mielnik.

Zapraszamy na odcinek pierwszy sezonu drugiego, zatytułowany Album córki.

 

wstecz