Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Już 79 lat temu – 19 kwietnia 1943 r. – oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego rozpoczęły w getcie warszawskim walkę z niemieckim okupantem. Za symboliczne zakończenie (stłumienie) powstania uważany jest moment zburzenia warszawskiej Wielkiej Synagogi 16 maja 1943 r.

Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów jest otwarcie warszawskiej odsłony wystawy plenerowej pt. „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady", przygotowanej przez United States Holocaust Memorial Museum. Organizatorem tej ekspozycji jest Dom Spotkań z Historią. Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Udział w wydarzeniu, na skwerze ks. Jana Twardowskiego, wzięła dr Violetta Rezler -Wasielewska, dyrektor Muzeum.

Tradycyjną już formą upamiętnienia wybuchu powstania jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a rok 2022 to jej dziesiąta, jubileuszowa edycja. Przedsięwzięcie to przypominanie o heroicznym powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Jej symbolem stał się żółty kwiat żonkila. Nasze Muzeum regularnie uczestniczy i propaguje tę akcję. Program tegorocznej akcji można znaleźć TUTAJ.

 

wstecz