Rocznica utworzenia Dulagu VIII B

Dzisiaj mija ważna rocznica: 84 lata temu w Lamsdorf założono pierwszy z obozów Wehrmachtu, w którym podczas II wojny światowej  przetrzymywano żołnierzy armii walczących z Niemcami.

Instrukcje dotyczące organizacji obozów przejściowych dla jeńców wojennych zostały wydane przez niemieckie Naczelne Dowództwo Sił Zbrojnych już w maju 1939 r. Pierwsze z nich założono na wschodnim pograniczu III Rzeszy, kilka dni przed agresją na Polskę. Wśród nich był utworzony 26 sierpnia Dulag (Durchgangslager) VIII B.

Obóz zorganizowano w południowo-wschodniej części poligonu Lamsdorf. Jego pierwszym komendantem został śląski arystokrata ppłk hr. Castell-Castell, jednak z powodu choroby ustąpił ze stanowiska i już 28 sierpnia zastąpił go ppłk. Nikisch von Rosenegk.

Pierwsi jeńcy, żołnierze Wojska Polskiego, zostali przywiezieni do dulagu na początku września 1939 r. W obozie przetrzymywano ich jedynie tymczasowo, a następnie kierowano do miejsc odosobnienia zlokalizowanych w głębi Niemiec. Łącznie, w pierwszych tygodniach wojny, przez obóz przeszło ok. 43 tys. polskich żołnierzy oraz internowanych cywilów.

W październiku 1939 r. Dulag VIII B został przemianowany na obóz stały dla żołnierzy szeregowych i podoficerów (Mannschaftsstammlager) – Stalag VIII B Lamsdorf.

wstecz