Rocznica powstania Dulagu VIII B

Dziś mijają 83 lata od utworzenia w Lamsdorf pierwszego obozu, w którym przetrzymywano żołnierzy armii walczących z Niemcami podczas II wojny światowej.

Dulag VIII B (Durchgangslager), utworzono 26 sierpnia 1939 r. w południowo-wschodniej części poligonu Lamsdorf. Był jednym z kilkunastu obozów jenieckich, które niemieckie władze wojskowe zorganizowały na wschodnim pograniczu III Rzeszy w ramach przygotowań do agresji na Polskę. Pierwszych jeńców – żołnierzy Wojska Polskiego, przywożono do Dulagu już na początku września 1939 r. W następnym roku większość z nich skierowano w głąb Rzeszy do innych obozów jenieckich lub zwalniano z niewoli zmieniając status na przymusowych robotników cywilnych. Łącznie, do pierwszych dni października 1939 r., przez obóz przeszło ok. 43 tysięcy Polaków, głównie żołnierzy, ale także cywilów (wśród nich był m.in. o. Maksymilian Kolbe).

W październiku 1939 r. Dulag VIII B uzyskał status obozu stałego dla żołnierzy szeregowych i podoficerów. Od tamtej pory nazywano go Stalagiem VIII B Lamsdorf.

wstecz