Rocznica agresji ZSRR na Polskę – pamiętamy!

W piątek, 17 września, mija 83. rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i jego tragiczne skutki. W tym dniu obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.

W uroczystościach zorganizowanych w przeddzień rocznicy w Opolu, nasze Muzeum reprezentowała zastępca dyrektor, dr Renata Kobylarz-Buła. Rozpoczęła je msza św. w Katedrze Opolskiej, następnie, o 17.00, na placu przed ratuszem spotkali się przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz rządowych i samorządowych oraz goście, którzy uczestniczyli w ceremonii złożenia kwiatów i zniczy przed tablicą pamiątkową Związku Sybiraków.

Przypominamy dzisiaj także, że o losach Polaków, którzy w wyniku radzieckiej agresji trafili do obozów specjalnych NKWD, opowiadają m.in.: wystawa stała prezentowana w łambinowickiej siedzibie Muzeum „Jeńcy polscy w ZSRR” oraz jedna z naszych wystaw czasowych „To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 r. w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939–1945)”, którą do końca października br. można zwiedzać w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą w Sochaczewie.

Dzisiejsza rocznica to także okazja do przypomnienia o akcji #bezprzedawNIEnia, której szczegóły można poznać na stronie organizatora akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.gov.pl/web/kultura.

 

 

wstecz