Rocznica agresji ZSRR na Polskę

Dokładnie 82 lata temu Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich dokonał agresji na Polskę. W rocznicę tego wydarzenia, 17 września, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. W całym kraju odbywają się uroczystości przypominające rocznicę i jej tragiczne skutki.

W Opolu uroczystości organizuje Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski z partnerami. Rozpocznie je msza św. w Katedrze Opolskiej, następnie, o 17.00, na placu przed ratuszem spotkają się przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz rządowych i samorządowych oraz goście, by uczestniczyć w ceremonii złożenia kwiatów i zniczy przed tablicą pamiątkową Związku Sybiraków. Nasze Muzeum w uroczystości będzie reprezentował dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego.

Ważnym wydarzeniem, które akcentuje dzisiejszą rocznicę jest oddanie do użytku obiektów Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. O rozpoczęciu kluczowego etapu budowy MPS informowaliśmy już w marcu 2019 r. Cieszymy się, że prace budowlane dobiegły końca, a ich efekt będą mogli teraz podziwiać zwiedzający. Muzeum to to trzykondygnacyjny kompleks, na który obok przedwojennego magazynu, w pobliżu Dworca Fabrycznego, skąd w latach 1940-41 wywieziono na Syberię kilkadziesiąt tysięcy ludzi, składa się też nowy budynek. W dawnym magazynie znajduje się zasadnicza część wystawiennicza, natomiast edukacyjna i administracja w nowym obiekcie.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia tego miejsca. Więcej informacji o MPS znaleźć można na stronie https://sybir.bialystok.pl/.

wstecz