Reprezentant Muzeum na konferencji w Praszce

Wczoraj (10 września br.), w Muzeum w Praszce, odbyła się konferencja naukowa „Śląsk Opolski w dobie Powstań 1919–1921”. Udział w niej wziął dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego.

Wystąpienie przedstawiciela Muzeum miało tytuł „Lamsdorf na zapleczu niemieckich sił zbrojnych”. Rozpoczęło się od przypomnienia, że podczas powstań śląskich i plebiscytu, na terenach dzisiejszych Łambinowic, działał poligon wojskowy, a także obozy: jeniecki, repatriacyjny i szkoleniowy. Lamsdorf było wówczas także bazą niemieckich formacji zbrojnych, składnicą broni i amunicji, i tam też internowano śląskich działaczy-przeciwników Rzeszy. To podstawowe informacje, które dr Piotr Stanek wzbogacił w swoim wystąpieniu o szereg najnowszych i bardzo ciekawych ustaleń o dużej wartości poznawczej.

Konferencja była kolejnym w naszym województwie wydarzeniem akcentującym setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Została zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu oraz Muzeum w Praszce.

 

wstecz