Relacja ze spotkania z dr hab. Krzysztofem Szwagrzykiem

W piątek 29 listopada, w Łambinowickiej siedzibie muzeum odbyło się spotkanie pt. Zapomniana mogiła k. Dworzyska. Ekshumacja ofiar terroru komunistycznego, z dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem, badaczem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce i podziemia niepodległościowego na Dolnym Śląsku w latach 1945-1956. Zorganizowano je w ramach cyklu kulturalnego "Łambinowickie Spotkania Muzealne".

Spotkanie rozpoczęła powitaniem wszystkich gości dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum, z kolei dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk zaczął swoje wystąpienie od relacji o przebiegu prac, za które odpowiada, a które zmierzają do ustalenia miejsca pochówku i identyfikacji ofiar komunistycznego aparatu represji w Polsce. Następnie skoncentrował się na wyjaśnianiu okoliczności operacji funkcjonariuszy MBP, która zakończyła się wymordowaniem w 1946 r. blisko 200-osobowego oddziału kpt. Henryka Flame ps. "Bartek". Ślady likwidacji jednej z trzech jego części prowadzą do ruin dawnego pałacu Scharfenberg (okolice Dworzyska) w pobliżu Łambinowic. W wyniku przeprowadzonych tam badań, zespół dr hab. K. Szwagrzyka natrafił na ludzkie szczątki ok. 25 mężczyzn, zamordowanych strzałem w tył głowy oraz nieliczne fragmenty obuwia czy wyposażenia. Osobą, która była zaangażowana w zbrodnię - jak mówił prof. Szwagrzyk - był Czesław Gęborski, wcześniej komendant Obozu Pracy w Łambinowicach. Dalsze prace poszukiwawcze w tym miejscu będą kontynuowane już wiosną 2014 r. Temat spotkania wzbudził ogólne poruszenie wśród słuchaczy. Rozmowy trwały jeszcze długo po wykładzie.

Kolejne spotkanie, ostatnie już w mijającym roku pt. Porcelana Schlegelmilchów na poligonie Lamsdorf odbędzie się 13 grudnia (piątek) o godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz