Relacja ze spotkania z Danielem Podobińskim

W piątek, 15 lutego, odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Łambinowickie Spotkanie Muzealne", którego tematem było Lotnisko Luftwaffe w Weidengut (Wierzbie).

Spotkanie z Danielem Podobińskim w piątkowy wieczór w muzeum zgromadziło blisko 50 osób, przede wszystkim mieszkańców Łambinowic i okolicznych miejscowości. Wszystkich gości w imieniu własnym i drugiego organizatora przedsięwzięcia - Tomasza Karpińskiego, Wójta Gminy Łambinowice powitała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum. Następnie przybliżyła ona sylwetkę Daniela Podobińskiego, pasjonata lokalnej historii i autora broszury pt. Z historii lotniska w Wierzbiu. 1940-1945. Gość spotkania przedstawił genezę powstania lotniska, przywołał najciekawsze momenty z okresu jego funkcjonowania, m.in. ucieczkę polskich i angielskich lotników - jeńców obozu Lamsdorf, jaka miała miejsce w lipcu 1942 r. oraz zderzenie dwóch niemieckich samolotów, do którego doszło pomiędzy 5 a 9 października 1944 r. Jego świadkami byli prowadzeni do Stalagu 344 Lamsdorf powstańcy warszawscy. Zebrani mogli również dowiedzieć się, jak przebiegało zdobywanie okolicznych terenów przez Armię Czerwoną w marcu 1945 r. i jaką rolę odegrała w nim załoga lotniska Luftwaffe w Weidengut (Wierzbie). Na zakończenie nasz gość zaprezentował film - relację z realizacji projektu "Podniebne historie", którego celem było odsłonięcie części dawnego lotniska.

Kolejne z łambinowickich spotkań będzie poświęcone tematowi Miejsce mojej młodości. Łambinowice we wspomnieniach mieszkańców i odbędzie się już 15 marca. Serdecznie zapraszamy!

wstecz