Relacja ze spotkania pt. Stefan Oswald Popiołek. Początki opolskiej humanistyki

22 maja (czwartek) w opolskiej siedzibie muzeum odbyło się spotkanie poświęcone Stefanowi Oswaldowi Popiołkowi, archiwiście oraz badaczowi historii i kultury Śląska. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Michał Lis.

Spotkanie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum, która przypomniała ideę cyklu kulturalnego „Twarze Opola”. Przybliżyła zebranym życiorys bohatera spotkania, akcentując jego rolę w tworzeniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, które od podstaw organizował i którym przez wiele lat zarządzał.

W szerszej natomiast perspektywie postać Stefana Oswalda Popiołka przedstawił prof. dr hab. Michał Lis, badacz dziejów Śląska, który podkreślił, że postać ta stanowi dobry przykład na powojenny awans społeczny mieszkańców Opolszczyzny. Omawiając szeroką działalność naukowo-zawodową bohatera spotkania, przywoływał liczne przykłady tej aktywności, a także ukazywał złożoność ówczesnej sytuacji, w której S. O. Popiołek umiał się odnaleźć (do tej złożoności sytuacji nawiązał także później płk Stefan Szelka, opolski prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych). Profesor zaznaczył także, że S. O. Popiołek uczestniczył jako organizator w tworzeniu prawie wszystkich instytucji naukowych Opola, a co szczególnie istotne – jako osoba bezpartyjna, co stanowi dowód nie tylko jego olbrzymich talentów organizacyjnych, ale i autorytetu, jakim się cieszył.

Po nakreśleniu sylwetki naukowej przez prof. dr hab. M. Lisa wywiązała się dyskusja z udziałem członków rodziny S. O. Popiołka oraz innych uczestników spotkania. Głos zabrali m.in. Andrzej Popiołek, syn bohatera spotkania, który udostępnił zdjęcia, pokazywane uczestnikom spotkania, Anna Filasińska-Bojarska, która przez wiele lat współpracowała z dyrektorem S. O. Popiołkiem przy tworzeniu CMJW w Łambinowicach-Opolu, czy dr Czesław Wawrzyniak. Podkreślał on nie tylko tę dużą aktywność S. O. Popiołka w wielu obszarach, czy świetne zdolności organizacyjne, dzięki którym łączył tak liczne funkcje, ale również wielką zdolność współpracy z ludźmi. Dla wielu młodych wówczas osób – zaznaczył dr Cz. Wawrzyniak – Stefan Oswald Popiołek stanowił wzór do naśladowania, jak należy postępować. Na koniec prof. dr hab. M. Lis przypomniał m.in., że S. O. Popiołka określono kiedyś mianem człowieka, który wierzył, że nauka może być pomostem łączącym ludzi.

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.

wstecz