Relacja ze spotkania pt. Porcelana Schlegelmilchów na poligonie Lamsdorf

W piątek 13 grudnia w budynku muzeum w Łambinowicach odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie, zorganizowane w ramach cyklu kulturalnego pt. Łambinowickie Spotkania Muze­alne. Podczas niego Ryszard Wittke, pasjonat lokalnej historii i kolekcjoner porcelany z fabryki Schlegelmilchów, opowiadał o tych wyrobach z tułowickiej porcelany, które w czasie II wojny światowej były wykorzystywane w kompleksie obozów jenieckich Lamsdorf.

Spotkanie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum, która przywitała gości i przypomniała ideę cyklu spotkań. W dalszej części Ryszard Wittke z Tułowic, który od wielu lat kolekcjonuje naczynia i bibeloty ze słynnej na całym świecie, luksusowej porce­lany, w interesujący sposób przybliżył zebranym historię fabryki, a także dzieje związanej z nią rodziny Schlegelmilchów. Znaczną część swojego wystąpienia poświęcił historii dostaw porcelany dla poligonu Lamsdorf, a w trakcie II wojny światowej także dla niemieckiej załogi kompleksu obozów jenieckich Lamsdorf. Najciekawsze z okazów zaprezentował zebranym. Były wśród nich: ręcznie zdobione wyroby porcelanowe z przełomu XIX i XX w., unikatowy talerzyk, ozdobiony i sygnowany przez jeńca francuskiego ze Stalagu VIII B (344) Lamsdorf oraz wybrane naczynia produkowane w latach 1939–1945 na potrzeby niemieckiej armii.

Na zakończenie spotkania dyrektor muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska dokonała krótkiego podsumowania cyklu kulturalnego pt. Łambi­nowickie Spotkania Muzealne.

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz