Relacja ze spotkania pt. Czy brytyjscy jeńcy wojenni byli na wczasach w Hirschfelde (Kaniów)?

26 października (środa) w siedzibie Muzeum w  Łambinowicach, w ramach piątej odsłony cyklu pt. „Łambinowickie Spotkania Muzealne”, odbyło się spotkanie z Edwardem Pochroniem i Kajetanem Pochroniem, dziennikarzami i popularyzatorami historii lokalnej, w tym też ich rodzinnego Kaniowa. W czasie II wojny światowej w tej miejscowości (wtedy Hirschfelde) funkcjonował oddział roboczy E 608 ze Stalagu VIII B (344) Lamsdorf. Tworzyli go brytyjscy jeńców wojenni. Ich losy stały się kanwą spotkania. Poruszająca okazała się zwłaszcza historia dwóch z nich, kaprala John’a Thomasa Saunders’a oraz szeregowca Henry’ego Alexandera Thomson’a, którzy zginęli od kul strażnika w lipcu 1944 r. Prelegenci przedstawili ciekawą historię długoletniego procesu odkrywania ich losów i upamiętnienia miejsca pochówku przez rodziny. To właśnie dzięki wytrwałości i zaangażowaniu ich bliskich, a także mieszkańców Kaniowa i okolic, dziś na cmentarzu w Popielowie na grobach zastrzelonych Brytyjczyków stoją kamienie z inskrypcjami, m. in. dotyczącymi daty ich śmierci 21 lipca 1944 r. oraz wieku. Obaj mieli wówczas 25 lat.

Mieszkańcy Popielowa planują także kolejne działania, mające w celu upamiętnienie brytyjskich jeńców wojennych na tym terenie, m.in. przygotowanie tablic informacyjnych na cmentarzu oraz wystawy czasowej.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Opolskiego oraz Wójta Gminy Łambinowice.

wstecz