Relacja ze spotkania poświęconego Marianowi Nowakowi

Wczoraj dr Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, zaprezentowała w ramach „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” opolskiego rzeźbiarza. Wydarzenie pt. „Ekspresja kutej i spawanej blachy. Twórczość artystyczna Mariana Nowaka” było pierwszą w 2023 r. odsłoną popularnego cyklu Muzeum, które realizuje go już od dziesięciu lat.

Uczestników spotkania powitały prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW, dr Iwona Konopnicka oraz dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, zaś dr Joanna Filipczyk zaprosiła do obejrzenia filmu Nie tylko Pegaz (2021), zrealizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, wg pomysłu i scenariusza dyrektorki. W filmie tym, o ojcu – Marianie Nowaku – opowiadali synowie, narrację ilustrowały archiwalne zdjęcia, dokumenty i fragment nagrania z Polskiej Kroniki Filmowej.

Marian Nowak znany jest przede wszystkim jako twórca legendarnego dla Opolan Pegaza, jednak film, jak i prelekcja dr Joanny Filipczyk, przypomniały wiele innych dzieł rzeźbiarza, w tym pomnik Marii Konopnickiej przed II LO w Opolu, orła na Wieży Piastowskiej, figurki „Karolinek”, ale też niezliczone dekoracyjne kraty, napisy, szyldy czy latarnie.

Z perspektywy Muzeum ważnym dziełem Mariana Nowaka są figuralne rzeźby zawieszone na dwóch potężnych pylonach Pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach i to jemu poświęcona została ostatnia część filmu, później prelekcji i rozmowy gości, kończącej każde z „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”.

 

Doktor Joanna...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Z uczestnikami...
Jeden ze slajdów...
Jeden ze slajdów...
Uczestnicy...
Doktor Violetta...
Prelegentka z różą...
wstecz