Relacja z uroczystości upamiętniającej 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jej organizatorami byli Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Urząd Gminy w Łambinowicach.

Obchody rocznicowe odbyły się tradycyjnie przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych. Wzorem lat ubiegłych przybyli tu przedstawiciele różnych środowisk, by wyrazić swą pamięć o wielkiej tragedii w dziejach Polski i Europy, jaką była II wojna światowa. W okolicznościowym przemówieniu dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum, nawiązała do historii Łambinowic, które stały się miejscem pochówku ponad 40 tysięcy jeńców, zmarłych w Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. Przywołała także wspomnienia Stanisława Olejnika, żołnierza wojny obronnej 1939 r. i zarazem przedstawiciela dużej grupy Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami II wojny światowej i jednocześnie pierwszymi jeńcami izolowanymi w Lamsdorf. Przypomniała także o roli Muzeum, które stoi na straży pamięci o wojnie, poprzez troskę o jenieckie pamiątki, przekazywanie wiedzy o tych odległych wydarzeniach a także opiekę nad miejscem, które jest nimi naznaczone. Swoje wystąpienie zakończyła prośbą, by upamiętniając wydarzenia sprzed 76 lat, zachować świadomość o kruchości pokoju i odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość. Jako następni głos zabrali płk Stefan Szelka, prezes opolskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Antoni Konopka, wicemarszałek Województwa Opolskiego. Przywołali oni rozmaite fakty z historii II wojny światowej, odnosząc się także do zmian granic oraz przemian etnicznych i społecznych, które były konsekwencją tego konfliktu zbrojnego i wywarły zasadniczy wpływ na sytuację Śląska Opolskiego.

Uroczystość, w której udział wzięli kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, policji i wojska oraz młodzież szkolna, zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili żołnierze 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

Po uroczystości w siedzibie Muzeum w Łambinowicach zainteresowani mieli okazję wysłuchania wykładu okolicznościowego pt. Od Westerplatte do Westerplatte. Wojenne losy majora Henryka Sucharskiego, wygłoszonego przez dr. Piotra Stanka, kierownika działu Naukowego Muzeum.

Projekt dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz