Relacja z uroczystości 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej

W czwartek w Miejscu Pamięci w Łambinowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jej organizatorami byli Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Urząd Gminy w Łambinowicach.

Obchody rocznicowe odbyły się tradycyjnie przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych. Rozpoczęło je odczytanie przez Przemysława Czernika fragmentów dziennika Stefana Skowrońskiego, żołnierza Wojska Polskiego – uczestnika kampanii polskiej 1939 r. i jeńca obozów Wehrmachtu, w tym Stalagu VIII B Lamsdorf.

W okolicznościowym przemówieniu zastępca dyrektora Muzeum dr Renata Kobylarz-Buła przywołała losy 43 tys. jeńców polskich, którzy przeszli przez obóz w Lamsdorf w pierwszym okresie jego funkcjonowania. Podkreśliła, że ich obecność w tym miejscu pozostawiła trwały ślad, mimo iż wraz z kolejnymi podbojami III Rzeszy, w stalagach Lamsdorf internowano jeńców z różnych państw europejskich i pozaeuropejskich. O tej 300 tys. rzeszy ludzi, jak zauważyła zastępca dyrektora, dzisiaj przypominają łambinowickie cmentarze, pomniki i pozostałości obozów, a także relacje, dokumenty i pamiątki, pieczołowicie przez Muzeum gromadzone, przechowywane, opracowywane i popularyzowane. W imieniu kombatantów głos zabrał płk Stefan Szelka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów  Politycznych. W swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze wydarzenia kampanii polskiej 1939 r., akcentując waleczność i determinację polskiego żołnierza, a zarazem dramatyczną sytuację w jakiej znalazło się wówczas państwo polskie i jego obywatele.

Z okazji uroczystości przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych odczytane zostały listy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz Wojewody Opolskiego Antoniego Czubaka. Minister Piotr Gliński w liście, który odczytał Jakub Salas Arieta, zwrócił uwagę na tragedię, jaką narodowi polskiemu przyniósł wybuch wojny. Podkreślił dramat ludności cywilnej, poddawanej represjom, eksterminacji i zniewoleniu od pierwszych dni września 1939 r. Z kolei w liście wojewody Antoniego Czubaka, zaprezentowanym przez Ryszarda Szrama, pojawiły się nawiązania do sytuacji polskich żołnierzy, przed którymi we wrześniu 1939 r. stanęło trudne zadanie walki z dwoma okupantami.

Oficjalna część uroczystości zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, gdzie wartę honorową wystawił 91 Batalion Logistyczny w Komprachcicach.

O godz. 11.00 w siedzibie Muzeum w Łambinowicach zainteresowani mieli okazję wysłuchania wystąpień poświęconych dwóm uczestnikom kampanii polskiej 1939 r., którzy dostali się do niewoli niemieckiej i przeszli przez szereg obozów, zarządzanych przez Wehrmacht. Obaj bohaterowie, co istotniejsze, na samym początku swojej jenieckiej niedoli, zostali przywiezieni do Lamsdorf i po obydwu zostały interesujące świadectwa, będące ważnym elementem rodzinnych archiwów. Stefan Skowroński, którego losy przybliżył zebranym dr Piotr Stanek, był przetrzymywany w Lamsdorf 9 miesięcy, a o jego życiu w niewoli informuje szczegółowo dziennik, przekazany Muzeum w tym roku i zaprezentowany w  trakcie spotkania.

Historię drugiego bohatera, kpt. Konrada Majcherskiego, jeńca kilku obozów Wehrmachtu, przedstawiła prof. dr hab. Anna Matuchniak-Krasuska. Dokonała przy tym prezentacji swojej najnowszej książki pt. Za drutami Oflagów. Jeniec wojenny 613/XA, wydanej przez Muzeum. W trakcie spotkania opowiedziała m.in. o przyjętej w pracy metodzie rekonstrukcji biograficznej, a także udzieliła zebranym wielu cennych wskazówek, które mogą pomóc zainteresowanym w tworzeniu rodzinnych zbiorów i ich profesjonalnym opracowywaniu.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, instytucji nauki i kultury, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Łambinowic.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

wstecz