Relacja z uroczystości 72 rocznicy przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

6 października 2016 r. w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach uczciliśmy 72 rocznicę przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf spotkali się kombatanci, a wśród nich powstańcy warszawscy, w większości jeńcy Stalagu 344 Lamsdorf wraz z rodzinami, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, różnych instytucji, organizacji, harcerze oraz uczniowie ze szkół w Łambinowicach i Niemodlinie, także mieszkańcy Łambinowic i okolic. W imieniu powstańców przemawiał Lech Prokopiński. Zwięźle, ale obrazowo opisał wielogodzinną podróż z Ożarowa, do którego została skierowana duża część powstańców opuszczających Warszawę, do Lamsdorf, a następnie pobyt w obozie. Jerzy Pietras, syn Powstańca Warszawskiego i jeńca Lamsdorf, troskliwie pielęgnujący pamięć o ojcu i powstaniu, przypomniał jego postać. Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Violetta Rezler-Wasielewska, która wystąpiła po przedstawicielach gości honorowych, wyjaśniła ideę uroczystości i w imieniu organizatorów powitała jej uczestników. Skierowane do wszystkich słowa Jana Józefa Kasprzyka, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypominające istotę niewoli i wyrażające wdzięczność powstańcom za udział w walkach o wolność Polski, odczytała reprezentująca Ministra Małgorzata Puczyłowska. Wojewoda Opolski Adrian Czubak, który zabrał następnie głos, również dziękował powstańcom i wyrażał swój podziw dla ich odwagi i poświęcenia. Utrzymany w podobnym tonie list Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Opolskiego odczytała Agnieszka Kamińska, Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem jej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Przedsięwzięcie zwieńczył w muzeum w Łambinowicach koncert pt. (Nie)zapomniana melodia w wykonaniu Marii Ołdak (skrzypce) i Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela). Wzbogacona komentarzem słownym skrzypaczki interesująca interpretacja instrumentalna piosenek, które śpiewali mieszkańcy Warszawy w czasie okupacji i powstania, spotkała się z bardzo dobrym odbiorem słuchaczy. Nagrodzili oni wykonawców głośnymi brawami. Zainteresowanie gości wzbudziła również autorska prezentacja jednego z najnowszych wydawnictw muzeum – książki dr. Piotra Stanka pt. Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w obozie jenieckim Stalag 344.

W godzinach przedpołudniowych 6 i 7 października w muzeum w Łambinowicach i w szkołach trwały spotkania z jeńcami-powstańcami. Młodzież zwiedzała fragmenty ekspozycji oraz miejsce pamięci, związane z powstańcami warszawskimi. Oglądała też spektakl teatralny Przerzucane słowa, wyreżyserowany przez Andrzeja Czernika na podstawie archiwalnej korespondencji przerzucanej przez powstańców w Stalagu 344 Lamsdorf ponad drutami, które dzieliły sektory obozu w czasie II wojny światowej.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Opolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Więźniów  Politycznych, Urząd Gminy w Łambinowicach oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Patronat honorowy nad uroczystością sprawowali: Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Adrian Czubak – Wojewoda Opolski oraz Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego. Uroczystość odbyła się w asyście wojskowej 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

Przypominamy również, że w związku z 72 rocznicą przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf do 28 października br. na Dworcu Głównym PKP w Opolu będzie prezentowana wystawa muzeum pt. Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej. Zachęcamy do jej oglądania.

Uroczystości zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Gminy Łambinowice.

wstecz