Relacja z uroczystości 69. rocznicy przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

7 października 2013 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 69 rocznicę przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Jej organizatorami byli: dr Jan Stanisław Ciechanowski - Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk Stefan Szelka - Prezes Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych oraz Tomasz Karpiński - Wójt Gminy Łambinowice.

Uroczystość, jak co roku, uświetnili swoją obecnością Powstańcy Warszawscy - jeńcy Stalagu 344 Lamsdorf, którzy w godzinach przedpołudniowych uczestniczyli w spotkaniach z młodzieżą. W Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu byli Państwo Romuald i Krystyna Malinowscy, w Liceum Ogólnokształcącym nr VI w Opolu - Jerzy Zakrzewski, a w Niepublicznym Gimnazjum TAK w Opolu w spotkaniu uczestniczył Henryk Kasprzak. Z kolei Andrzej Pilecki - syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wziął udział w uroczystej akademii w Publicznym Technikum nr 4 w Opolu, które nosi imię rtm. Witolda Pileckiego.

O godzinie 12.00 zaproszeni goście uczestniczyli w otwarciu wystawy czasowej pt. Nazajutrz. Losy mieszkańców Warszawy po 1 sierpnia 1944, przygotowanej przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Ekspozycję zaprezentowała Agnieszka Dzierżanowska, pracownik fundacji.

Główna część uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Ceremonię prowadził kpt. Krzysztof Kocoń z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Jerzy Zakrzewski - Przewodniczący Związku Powstańców Warszawskich Środowiska Żołnierzy AK "Chrobry II"; dr Violetta Rezler-Wasielewska - Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu; dr Jan Stanisław Ciechanowski - Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Ryszard Wilczyński - Wojewoda Opolski; Barbara Kamińska - Członek Zarządu Województwa Opolskiego. Przemawiający podkreślali potrzebę stałego przypominania o losach uczestników ruchu oporu z lat II wojny światowej, w szeregach których Powstańcy Warszawscy zajmują ważne miejsce. Zwracali jednocześnie uwagę na rolę, jaką w procesie upamiętnienia odgrywają zarówno świadkowie historii, jak i placówki muzealne, w tym Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Kolejnym punktem programu był Apel Pamięci, przygotowany przez żołnierzy 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach. Po jego zakończeniu uczestnicy obchodów, wśród których były delegacje organizacji kombatanckich, władze samorządowe, służby mundurowe oraz nauczyciele, harcerze, uczniowie Zespołu Szkół w Łambinowicach i mieszkańcy okolicznych miejscowości, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem.

Drugą część uroczystości, która odbyła się już w gmachu muzeum w Łambinowicach, rozpoczęło uhonorowanie przez dr. Jana S. Ciechanowskiego - Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczeniami Pro Patria i Pro Memoria dziesięciu osób zasłużonych dla upowszechniania historii Polski i kultywowania pamięci o przeszłości. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Ryszard Wilczyński - Wojewoda Opolski i prof. Stanisław Sławomir Nicieja - Rektor Uniwersytetu Opolskiego.

W dalszej kolejności odbyła się prezentacja dwóch nowych wydawnictw muzeum, poświęconych w całości uczestnikom Powstania Warszawskiego w niemieckich obozach jenieckich, tj. Nazajutrz. Powstańcy warszawscy w obozach jenieckich. Wybór relacji i wspomnień, (współwydawca: Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie") oraz 5 zeszytu Szkiców z dziejów obozów w Lamsdorf/Łambinowicach. Historia i współczesność. Pierwszą z publikacji przedstawili wspólnie Agnieszka Dzierżanowska, reprezentująca Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" oraz dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowo-Badawczego naszego muzeum. Prezentacji drugiego wydawnictwa dokonali ponownie dr P. Stanek (redaktor zeszytu) oraz Ewa Dawidejt-Drobek (współwydawca, redaktorka stylistyczno-językowa).

wstecz