Relacja z sesji edukacyjnej pt. Trudna historia – edukacja w miejscach pamięci

27 października w siedzibie Muzeum w Łambinowicach odbyła się sesja pt. Trudna historia – edukacja w miejscach pamięci, realizowana w ramach projektu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO 2016–2018”. Celem przedsięwzięcia było poznanie możliwości edukacyjnych miejsc pamięci, w tym głównie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, wymiana doświadczeń oraz wypracowanie nowych rozwiązań dydaktyczno-metodycznych dotyczących edukacji historycznej i regionalnej.

Pierwszym etapem spotkania było dogłębne poznanie historii Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Uczestnicy sesji obejrzeli kilkunastominutowy film edukacyjny pt. Łambinowice/Lamsdorf. Muzeum i Miejsce Pamięci, zwiedzili ekspozycje muzealne, tereny poobozowe i cmentarze wojenne. Pozwoliło im to lepiej zrozumieć symbolikę miejsca i uzmysłowić sobie potencjał edukacyjny, jaki niesie ze sobą jego historia.

Po wprowadzeniu uczestnicy spotkania zajęli się zagadnieniami związanymi bezpośrednio z edukacją w muzeum i miejscu pamięci. Przede wszystkim zapoznali się z jej podstawami teoretycznymi zawartymi w Pedagogice pamięci – programie edukacyjnym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, o których opowiedziała jedna z jego autorek, dr Iwona Konopnicka. Następnie zaprezentowane zostały praktyczne rozwiązania dydaktyczno-metodyczne dotyczące edukacji historycznej, regionalnej i społecznej. Doktor Renata Kobylarz-Buła przedstawiła scenariusz zajęć na wystawie stałej pt. Po wojnie. Obóz Pracy w Łambinowicach (1945–1946), dr Piotr Stanek i Andrzej Prajel skupili się na temacie powstańców warszawskich – jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w kontekście programu popularyzującego ich losy, który Muzeum realizuje. Jego istotnym elementem jest spektakl teatralny pt. Przerzucane słowa, wyreżyserowany przez Andrzeja Czernika i grany na terenie byłego Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf przez Teatr Eko Studio. Uczestnicy sesji również go obejrzeli. Po przerwie dr Anna Wickiewicz zaprezentowała projekty edukacyjne Muzeum, tj. Lamsdorf-Auschwitz. Auschwitz – Lamsdorf oraz Wieloaspektowa pamięć: nauczanie na miejscu oraz online o nazistowskich i stalinowskich obozach koncentracyjnych i internowania, zaś Sebastian Mikulec przeprowadził warsztat historyczny pt. „Historia kubka ze Stalagu VIII B (344) Lamsdorf”, podczas którego nasi goście mogli sprawdzić zdobytą wiedzę, a zarazem bezpośrednio zapoznać się z ciekawą propozycją edukacyjną.

Podsumowaniem sesji było spotkanie z poetą, krytykiem literackim i historykiem Edmundem Borzemskim, który prezentował – z akompaniamentem Janusza Wójcika – swoje wiersze inspirowane przeszłością Łambinowic.

wstecz