Relacja z realizacji projektu edukacyjnego Lamsdorf – Auschwitz. Auschwitz – Lamsdorf

12 –13 października wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu realizowaliśmy IV edycję projektu edukacyjnego Lamsdorf – Auschwitz. Auschwitz – Lamsdorf. Został on sfinansowany ze środków Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

Uczestnikami IV edycji projektu Lamsdorf – Auschwitz. Auschwitz – Lamsdorf byli uczniowie Zespołu Szkół w Łambinowicach, pod opieką nauczycieli: Agnieszki Synowiec, Bożeny Wojciechowskiej i Agnieszki Jagieło. W ramach dwudniowego pobytu studyjnego młodzież poznawała historię obu miejsc pamięci, zwracając uwagę na związek, jaki istniał w latach II wojny światowej pomiędzy kompleksem obozów jenieckich w Lamsdorf a niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w zajęciach w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wprowadzeniem do nich było zwiedzanie miejsca pamięci pod opieką przewodnika, Marka Bzduły. O tragicznych losach jeńców radzieckich, młodzi ludzie usłyszeli podczas warsztatu pt. Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie, zrealizowanego przez Mirosława Obstarczyka. Z kolei temat brytyjskich jeńców w oddziałach roboczych wokół Auschwitz szczegółowo omówił dr Piotr Setkiewicz. Ważnym punktem tego dnia były zajęcia w Sali Refleksji, które poprowadziła Adelina Hetnar-Michaldo z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Holokauście.

Wizyta w Muzeum i Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach rozpoczęła się od projekcji filmu edukacyjnego pt. Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i Miejsce Pamięci, w reż. Alicji Schatton. Zwiedzanie ekspozycji stałej oraz terenów poobozowych odbywało się pod opieką dr Anny Wickiewicz, kierującej Działem Edukacji i Wystaw, która następnie poprowadziła warsztat historyczny na terenach poobozowych, a w dalszej części zaprezentowała także losy brytyjskiego jeńca Lamsdorf – Charlesa Cowarda, nazywanego Hrabią Auschwitz. Zajęcia dotyczące jeńców radzieckich oraz brytyjskich w Lamsdorf i Auschwitz w świetle dokumentów archiwalnych CMJW, zostały zrealizowane przez Sebastiana Mikulca i Dorotę Musiał z Działu Edukacji i Wystaw. Ta ostatnia przedstawiła też sylwetkę o. Maksymiliana Marii Kolbego, zaś dr Piotr Stanek z Działu Naukowego przybliżył biografię rtm. Witolda Pileckiego – ochotnika do Auschwitz, internowanego po Powstaniu Warszawskim w Stalagu 344 Lamsdorf.

Dwudniowy projekt zakończył się podsumowaniem pod kierunkiem dra Piotra Stanka, podczas którego młodzież dzieliła się swoimi refleksjami. Znaczna część młodych ludzi podkreślała, że pobyt w autentycznych miejscach wydarzeń i praca z oryginalnymi pamiątkami ułatwiła im zrozumienie trudnej tematyki obozowej. Podobne opinie wyrażali ich opiekunowie, zwracając uwagę na rolę miejsc pamięci w kształtowaniu postaw obywatelskich.

wstecz