Relacja z promocji książki pt. W Oflagu VII A Murnau. Dziennik polskiego oficera

16 stycznia 2014 r. w siedzibie Muzeum w Opolu odbyła się promocja naszej najnowszej publikacji - dziennika Franciszka Brzezińskiego, polskiego jeńca, przetrzymywanego przez ponad pięć lat II wojny światowej w Oflagu VII A Murnau. Wydanie tego wartościowego dokumentu drukiem było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także synowi autora, Mariuszowi Brzezińskiemu.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Muzeum - dr Violetta Rezler-Wasielewska, która powitała gości. Prezentując książkę, przedstawiła grono osób, jakie pracowały nad jej wydaniem. Następnie prof. dr hab. Danuta Kisielewicz - autorka monografii o Oflagu VII A Murnau, także autorka wstępu i recenzent wydawniczy prezentowanej książki, zwięźle przedstawiła historię tytułowego oflagu, zwracając uwagę na jego modelowy charakter, który miał świadczyć o jak najlepszym przestrzeganiu przez Wehrmacht wobec jeńców międzynarodowego prawa humanitarnego. Prezentacji postaci autora dziennika, a później także treści książki dokonał dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowo-Badawczego. Interesujący komentarz historyczny dra P. Stanka, urozmaicany odczytywaniem przez Bartosza Janczaka wybranych fragmentów dziennika, dał uczestnikom spotkania wyobrażenie życia jeńców w oflagu, w szczególności ich postaw wobec Niemców, siebie i codziennych trudności, a tym samym zawartości wydawnictwa. Wszystkim wypowiedziom towarzyszyła multimedialna prezentacja fotografii dotyczących Franciszka Brzezińskiego i Oflagu VII A Murnau. Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzenia oryginału dziennika, który w darze wraz z innymi dokumentami i licznymi zdjęciami i przekazał Muzeum pan Mariusz Brzeziński.

Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem gości. Po wystąpieniach rozpoczęła się bowiem ożywiona dyskusja. Uczestników spotkania interesowały kwestie, dotyczące samego dziennika i jego autora. Dopytywali, w jaki sposób oryginał trafił do Muzeum oraz o powojenne losy Franciszka Brzezińskiego. Liczne były także pytania wywołane usłyszanymi fragmentami książki: o warunki bytowe jeńców oraz przejawy ruchu oporu. Dla pana Adama Chwalińskiego spotkanie było okazją do przekazania na ręce dr Violetty Rezler-Wasielewskiej płyt z nagraniami jego wojennych wspomnień z Kirgizji (są dostępne w bibliotece Muzeum).

wstecz