Relacja z otwarcia wystawy czasowej pt. Wojna i pokój. Exlibris. Rysunek. Grafika

7 maja (środa) o godz. 13.00 w Opolu odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. Wojna i pokój. Exlibris. Rysunek. Grafika, przygotowanej przez nasze muzeum.

Wernisaż rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, która powitała gości oraz scharakteryzowała historyczne exlibrisy, prezentowane na wystawie. Wszystkie pochodzą z obozów jenieckich i internowania, w których przebywali polscy żołnierze podczas II wojny światowej. W swojej wypowiedzi dr V. Rezler-Wasielewska podkreśliła niezwykle istotną rolę obozowych bibliotek i zgromadzonych w nich książek, które pozwalały nie tylko zagospodarować wolny czas czy też zdobyć wykształcenie, ale też – wbrew władzom niemieckich – niejednokrotnie szerzyły treści patriotyczne. Jako kolejny głos zabrał dr Marcin Cziomer – wykładowca na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Przedstawił on genezę polskich exlibrisów zwracając uwagę, że pierwszy z nich powstał już w 1516 r. i należał do kanclerza wielkiego koronnnego Macieja Drzewieckiego. Prelegent wyróżnił dwie formy exlibrisów: superexlibris, czyli wytłok introligatorski oraz protoexlibris – znak malowany ręcznie w księgach z powtarzalnym motywem. Następnie omówił techniki, jakimi posłużyli się współcześnie tworzący artyści – autorzy prac prezentowanych na wystawie. Oprócz technik tradycyjnych, takich jak linoryt, drzeworyt, akwafort, miedzioryt oraz rysunki barwne i monochromatyczne, zastosowali również grafikę cyfrową.  Jako ostatni głos zabrał prof. dr hab. Edward Syty, wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, autor jednej z prac i współtwórca wystawy.

Ekspozycję można zwiedzać do 20 czerwca. Od 19 maja towarzyszyć jej będą zajęcia historyczno-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy!

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz