Relacja z otwarcia wystawy czasowej pt. Cisza i spotkania z dr. Grzegorzem Bębnikiem

1 września w ramach obchodów 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej w opolskiej siedzibie muzeum została otwarta nowa wystawa czasowa pt. Cisza, przygotowana ze zbiorów Sławoja Dubiela i naszego Muzeum. Po wernisażu odbyło się spotkanie z dr. Grzegorzem Bębnikiem, który zaprezentował swoje najnowsze ustalenia dotyczące niemieckich przygotowań do wojny na Górnym Śląsku.

Ekspozycja pt. Cisza składa się ze współ­czesnych fotografii Sławoja Dubiela, opolskiego fotografika, od lat zafascynowa­nego doku­mentowaniem zmian, jakie zachodzą w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Mocny kontrapunkt współczesnych obrazów z resztkami obozowej infrastruktury, stanowi kolekcja archiwalnych zdjęć oraz przedmioty znalezione na tym terenie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów muzeum.

Sławoj Dubiel opowiadając o wykonanych przez siebie zdjęciach, podkreślił, że w Łambinowicach fascynuje go zarówno stopniowe pochłanianie przez przyrodę tego, co człowiek wiele lat wcześniej jej wydarł, jak również fakt, iż w tym niegdyś pełnym ludzi miejscu, dzisiaj dominuje pustka. Zauważył też, iż jego fotografie w pewien sposób korespondują z tymi, które zostały wykonane w stalagach Lamsdorf w latach II wojny światowej. Tym wspólnym elementem jest technika wykonania zdjęć. Artysta posługiwał się bowiem tradycyjnym, drewnianym aparatem wielkoformatowym z czarno-białym negatywem, a więc pracował w podobny sposób jak ponad 70 lat temu.

Po wernisażu odbyło się spotkanie z dr Grzegorzem Bębnikiem, historykiem z Biura Edu­kacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który w interesujący sposób zaprezentował swoje najnowsze ustalenia, dotyczące niemieckich przygotowań do wojny na Górnym Śląsku i zawarte w publikacji pt. Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górnym Śląsku w 1939 r. Tytułowe sokoły to nie­miecka paramilitarna grupa bojowa, która miała w chwili wybuchu wojny przejąć wybrane zakłady przemysłowe na Górnym Ślą­sku. Już ok. godziny 3 nad ranem 1 wrze­śnia 1939 r. przekroczyła ona granicę z Polską. W na­stępnych dniach brała udział m.in. w licznych działaniach pacyfikacyjnych przeciwko pol­skiej ludności.

wstecz