Relacja z otwarcia nowej wystawy czasowej pt. Jan Karski. Człowiek wolności

3 grudnia 2014 r. w opolskiej siedzibie Muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. Jan Karski. Człowiek wolności, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Prezentacja ekspozycji odbywa się z okazji Roku Jana Karskiego 2014 i jest kolejnym przedsięwzię­ciem, realizowanym w ramach Dni Karskiego w Opolu. Współorganizatorem wernisażu było Sto­warzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Liczne grono gości przybyłych na wernisaż, wśród których byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych panowie Grzegorz Sawicki, członek Zarządu Województwa Opolskiego i Janusz Wójcik, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz panie prof. dr hab. Danuta Kisielewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej biblioteki Publicznej, reprezentujące organizatorów obchodów Roku Jana Karskiego w Opolu, powitała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dy­rek­tor Muzeum. Wyjaśniła ona inicjatywę prezentacji wystawy, poświęconej temu legendarnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Pod­ziem­nego. Następnie głos zabrał Marek Stremecki, kierownik Działu Pro­mocji Muzeum Historii Polski w Warszawie. Omawiając sylwetkę bohatera wystawy, skupił się na jego roli w przekazaniu światu informacji o zagładzie Żydów, dokonywanej przez Niemców w Polsce. Jan Karski ponosząc ogromne ryzyko, zdołał powiadomić o tym fakcie zachodnich przywód­ców koalicji antyhitlerowskiej. W styczniu 1942 r., gdy III Rzesza przystąpiła do rozwiązania kwestii żydowskiej, Karskiemu udało mu się dotrzeć do przedstawicieli rządu Wielkiej Brytanii i prezy­denta Stanów Zjednoczonych – Franklina Roosevelta, których zawiadomił o akcji biologicznego unice­stwienia europej­skich Żydów, co jednak nie spotkało się z oczekiwaną reakcją.

Przedstawiciel MHP przyjechał do Opola, przywożąc bezpłatne wydawnictwa i materiały pro­mocyjne, które pokazują wielowymiarową postać Jana Karskiego i towarzyszą wystawie. Ekspozycja ta składa się z 22 plansz oraz interaktywnego panelu edukacyjnego.

Po jej uroczystym otwarciu odbył się warsztat historyczny pt. Testament Jana Karskiego. Wzięli w nim udział uczniowie Publicznego Liceum Ogólno­kształcącego Nr III w Opolu. Warsztaty te muzeum będzie organizowało dla chętnych przez cały czas prezentacji wystawy, czyli do 30 stycznia 2015 r.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp bezpłatny.

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego

wstecz