Relacja z obchodów 71 rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

Od 6 do 8 października w Opolu i Łambinowicach odbywały się przedsięwzięcia związane z 71 rocznicą przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Honorowy patronat nad obchodami sprawowali: Jan Stanisław Ciechanowski – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który był jednocześnie współorganizatorem uroczystości oraz Ryszard Wilczyński – Wojewoda Opolski i Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego.

Przed rozpoczęciem uroczystości zaproszeni goście wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się w budynku muzeum w Opolu. Byli wśród nich uczestnicy Powstania Warszawskiego: Danuta Gałkowa, Barbara Lewandowska, Krystyna i Romuald Malinowscy, Bronisław Maciaszczyk, Stanisław Jan Majewski oraz Włodzimierz Wiśniewski, a także przedstawiciele rodzin byłych jeńców, w tym: Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego, Jerzy Pietras, syn podchorążego Stanisława Pietrasa oraz Jan Mystkowski, syn por. Andrzeja Mystkowskiego. Materiały z tej konferencji znaleźć można na naszej stronie pod adresem:…

Bezpośrednio po spotkaniu z dziennikarzami odbyło się otwarcie wystawy czasowej, poświęconej Powstańcom Warszawskim. Przygotował ją Maciej Niesłony – absolwent PSFTiT im. L. Schillera w Łodzi oraz Twórczej Fotografii w Opawie, który przy pomocy portretów Powstańców Warszawskich, sfotografowanych w punktach zbiórek na godzinę „W”, przywołał ten szczególny moment w okupowanej Warszawie, jakim był wybuch walk powstańczych. Podczas wernisażu bohaterowie wystawy, a konkretnie Bronisław Maciaszczyk i Stanisław Jan Majewski, zaprezentowali swój obraz tamtych chwil sprzed 71 lat. W ich wspomnieniach odżyły duże emocje towarzyszące młodym uczestnikom powstania, a także nadzieja na odzyskanie wolności, radość z pierwszych zwycięstw, wzajemna solidarność i ofiarność.

Główna uroczystość rocznicowa odbyła się przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich –Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach. Ceremonię prowadził kpt. Edward Okrzyński z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. W imieniu jeńców Stalagu 344 Lamsdorf głos zabrała Barbara Lewandowska, która wyraziła swoją wdzięczność wobec muzeum za jego troskę o pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego, których tragiczne doświadczenia nie zakończyły się wraz z ustaniem walk w stolicy, ale miały swój dalszy epizod w niemieckich obozach jenieckich. Rodziny byłych jeńców reprezentował Andrzej Pilecki. Przywołał on ideę wiernej służby Ojczyźnie, którą kierował się jego ojciec, rtm. Witold Pilecki, także jeniec Stalagu 344 Lamsdorf. W imieniu organizatorów uroczystości przemówienie wygłosiła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum, która przypominając okoliczności przybycia powstańców do Lamsdorf, podkreśliła znaczenie podtrzymywania pamięci o losach tej szczególnej grupy. Z kolei Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego odniósł się do roli, jaką w regionie i poza nim pełni nasze muzeum. Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci odczytanym przez kpt. Mirosława Masłowskiego oraz salwą honorową, którą oddali żołnierze 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

W budynku muzeum w Łambinowicach uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu dr Piotra Stanka, w którym przedstawił on niektóre ze swoich najnowszych ustaleń, dotyczących pobytu Powstańców Warszawskich w Stalagu 344 Lamsdorf. W tym samym czasie harcerze oraz młodzież ze szkół w Niemodlinie i Łambinowicach spotkała się z uczestnikami Powstania Warszawskiego – Barbarą Lewandowską, Romualdem Malinowskim oraz Włodzimierzem Wiśniewskim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz