Relacja z obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej

16 września w siedzibie muzeum w Opolu odbyła się sesja naukowa pt. Historia i pamięć. Jeńcy wojenni na Śląsku Opolskim w czasie I wojny światowej. Po niej uczestnicy obchodów spotkali się na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach, by uczcić pamięć ofiar I wojny światowej, w tym szczególnie żołnierzy różnych narodowości pochowanych w tym miejscu.

Rano w opolskiej siedzibie muzeum odbyła się sesja naukowa, którą prowadził prof. dr hab. Stanisław Senft, przewodniczący Rady Muzeum. Pierwszy prelegent – dr Bernard Linek z PIN- Instytutu Śląskiego w Opolu, przybliżył historię Górnego Śląska w czasie I wojny światowej. Odniósł się m.in. do kwestii odpowiedzialności za jej wybuch wojny, podkreślił także ogromne straty, jakie ona przyniosła miejscowej ludności. Do tematu sesji nawiązywał bezpośrednio referat dr Piotra Stanka, który zaprezentował zagadnienie pobytu jeńców wojennych na Śląsku Opolskim w czasie tego konfliktu zbrojnego, w kontekście funkcjonowania obozów jenieckich w Lamsdorf/Łambinowicach i Neisse/Nysie. W swoim wystąpieniu podkreślił daleko idące różnice między tymi dwoma różnymi typami obozów jenieckich. Po nim głos zabrał Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Adam Siwek, przybliżając kwestię Miejsc Pamięci Narodowej z I wojny światowej w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem Śląska Opolskiego). Podkreślając obecną w społecznościach lokalnych tendencję odbudowy pomników z lat I wojny światowej, odniósł się zarówno do obowiązujących w tym względzie regulacji prawnych, jak i praktyki. Ostatnią prelegentką była dyrektor muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, która zaprosiła zebranych na wirtualny spacer po Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. Przedstawiła ikonografię mogił i pomników zlokalizowanych na tej wyjątkowej jenieckiej nekropolii, którą opatrzyła stosownym komentarzem historycznym. Sesję zakończyła dyskusja.

Natomiast tuż po południu w Łambinowicach odbyła się uroczystość rocznicowa na Starym Cmentarzu Jenieckim, przy pomniku poświęconym wszystkim ofiarom I wojny światowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, instytucji kultury, szkół oraz okoliczni mieszkańcy. Ważną częścią tej uroczystości była modlitwa ekumeniczna z udziałem proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Łambinowicach, ks. Adama Ciosmaka, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburgskiej w Brzegu, ks. Sławomira Fonfary, a także proboszcza Parafii Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości w Kędzierzynie-Koźlu, ks. Stanisława Stracha oraz apel pamięci, który poprowadził kpt. Stanisław Kocoń z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Towarzyszyła mu Kompania Honorowa 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawowali: Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Patronat honorowy:
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Opolski Urząd Wojewódzki
w Opolu
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

 

Patronat medialny:
Nowa Trybuna Opolska Radio Opole TVP Opole

 

wstecz