Relacja z kolejnej promocji publikacji

23 stycznia 2014 r. o godz. 17.00 w Muzeum w Opolu odbyła się druga, tym razem przeznaczona dla szerokiej publiczności, promocja książki pt. Geprüft. Ocenzurowano. Filatelistyka z lat 1939-1945 w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu/ Geprüft. Censored. The philately of the years 1939-1945 in the collections of the Central Museum of Prisoners-of-War in Łambinowice-Opole w opracowaniu Aleksandra Klaka i Krzysztofa Krupy.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Muzeum – dr Violetta Rezler-Wasielewska, która powitała gości oraz przedstawiła autorów publikacji i liczne grono osób współpracujących przy jej tworzeniu. Następnie scharakteryzowała bogaty, bo liczący w chwili realizacji projektu ponad sześć tys. obiektów zbiór filatelistyki z lat II wojny światowej, jaki jest w posiadaniu Muzeum. Zwróciła uwagę, że korespondencja ta pochodzi z wielu obozów, w których polscy żołnierze przebywali jako jeńcy lub internowani. Dodała, że wydawnictwo to stanowi swoisty przewodnik po kolekcji filatelistycznej muzeum.

W dalszej części spotkania autorzy publikacji – Aleksander Klak i Krzysztof Krupa, przedstawili jej treść. Szczególną uwagę skupili na postaci Heleny Lübke, której dedykowana jest książka. Następnie dr Piotr Stanek – kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum zaprezentował zebranym możliwości, jakie daje dołączona do książki płyta DVD. Zawiera ona skany kilku tysięcy obiektów wraz z wyszukiwarką, która pozwala na odnalezienie korespondencji dotyczącej poszczególnych osób, obozów, pisanej w wybranym języku lub też noszącej bądź nie ślady ingerencji cenzorskiej.

Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja publiczności. Głos zabrała m.in. Urszula Jernajczyk, która w ubiegłym roku przekazała Muzeum bogaty zbiór korespondencji, jaką zgromadziła jej matka Zofia Stryczyńska – tzw. mateczka wojenna, która w czasie wojny z własnej woli i bezinteresownie pomagała osadzonym w obozach żołnierzom. Odpowiadając na pytanie, czy po wojnie jeńcy, którym niosła słowa pocieszenia, a czasem wysyłała też paczki, kontaktowali się z nią stwierdziła, że mimo wcześniejszych zapowiedzi z częścią z nich takiego kontaktu nie było. Gości Muzeum interesowało też, czy autorom udało się ustalić nazwiska grafików – jeńców, których prace można oglądać w wydawnictwie, a także to w jaki sposób Muzeum pozyskuje tak cenne zbiory.

Na zakończenie osoby, które odpowiedziały na pytanie, zadane przez autorów publikacji oraz te, których pytania wywarły na nich największe wrażenie, otrzymały egzemplarz promowanego wydawnictwa.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Operacja pt. "Poznajemy historię poprzez unikatową kolekcję - filatelistyka w zbiorach
Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu"

wspófinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" - mały projekt
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

wstecz