Relacja z 69. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

17 marca br. przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych odbyła się uroczystość upamiętniająca 69. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Jej organizatorami byli Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Wójt Gminy Łambi­nowice.

Uroczystość została zorganizowana w 69. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lams­dorf, jednego z największych jenieckich kom­pleksów obozowych Wehrmachtu w Europie w latach 1939–1945, przez który przeszło ponad 300 tys. żołnierzy z całego świata. 17 marca 1945 r. oddziały Armii Czerwonej dotarły do Lamsdorf (Łambinowice) i w obozowych zabudowaniach znalazły – jak się szacuje – kilkuset-kilka tysięcy wycieńczonych jeńców, pozostawionych tu w styczniu 1945 jako niezdolnych do marszu ewakuacyjnego, który wtedy zorganizowano.

W uroczystości wzięło udział blisko 100 osób. Wśród nich byli przedstawi­ciele kombatantów, władz pań­stwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji kul­tury, nauczyciele, młodzież oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Podczas ceremo­nii, którą prowadził kpt. Stanisław Kocoń z Wojewódzkiego Sztabu Wojsko­wego w Opolu, przemawiali Roman Kolek, Wicemarszałek Województwa Opol­skiego oraz Violetta Rezler-Wasielewska, Dyrektor Central­nego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Oboje w swoich wystąpieniach zaakcentowali zna­czenie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, takich jak te w Lamsdorf, w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości. W intencji jeńców modlili się: ksiądz Adam Ciosmak, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p. w. Św. Marii Magdaleny w Łambino­wicach, ksią­dz radca dr Ma­rian Niemiec, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, protojerej Stanisław Strach, proboszcz Parafii Prawosławnej p. w. Ikony Bogu­rodzicy Wszystkich Strapionych Radości w Kędzierzynie-Koźlu oraz Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. Odbył się także Apel Pamięci, po którym żołnierze 91. Batalionu Logi­stycznego im. Ziemi Opolskiej z Komprachcic oddali salwę honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych.

Drugą część uroczystości, która odbyła się już w gmachu muzeum w Łambinowicach, było spotkanie z Jarosławem Furgałą, byłym jeńcem wojennym (także artystą ludowym). W trakcie spotkania pt. Przeżyłem!, opowiedział on o swoich wojennych losach oraz dramatycznych doświadczeniach z obozów jenieckich Wehrmachtu, w których przebywał ponad 3 lata. Uczestnicy po­dziękowali panu Furgale brawami, a młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Władysława Planetorza w Cisku wręczyła mu kwiaty, sprawiając naszemu gościowi sporo radości.

wstecz