Reakcja poety – Dzwon ciszy Edmunda Borzemskiego

Zainaugurowana w czwartek, 17 marca br., w czasie uroczystości związanych z obchodami 77. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, prezentacja ekspozycji edukacyjnej Miejsce z blizną (relację można przeczytać tutaj), stała się poetycką inspiracją dla Edmunda Borzemskiego.

Edmund Borzemski to historyk i poeta, od lat związany z naszym Muzeum, w którym również pracował. Jako poeta debiutował w 1987 r. Drukuje swoje utwory w licznych czasopismach, wydawnictwach zbiorowych, autorskich tomikach wierszy. Należy do grupy, która zainicjowała trwający do dzisiaj Recytatorski Konkurs Poezji Jenieckiej „Nie traćmy pamięci” i stale uczestniczy w pracach jego jury. Jest członkiem wielu organizacji, laureatem nagród, a przede wszystkim autorem wierszy dedykowanych Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Zwiedzając naszą ekspozycję, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, napisał kolejny: Dzwon ciszy.

Ekspozycja jest efektem wytężonej pracy zespołu muzealników i artystów oraz specjalistów różnych dziedzin, których intencją było stworzenie dzieła emocjonalnie angażującego. Jego fenomen, w idei i formie, polega na zespoleniu kilku światów: autentyzmu miejsca, sztuki i przyrody. Na Facebooku Muzeum znaleźć można cykl tekstów i filmów poświęconych ekspozycji – należy skorzystać z opcji hasztaga #MiejscezBlizną, do czego serdecznie zachęcamy.

Słowami Edmunda Borzemskiego, opolskiego poety zapraszamy teraz do zwiedzania:

DZWON CISZY

„Miejsce z blizną” *
- Przestrzeń opasana w krąg
Kolczastym drutem.
Ruiny jenieckich baraków
Wykrzyknikiem czasu i historii
Przypominają pokoleniom
Jaki los człowiekowi zgotował człowiek.
Tu dzwon ciszy wciąż budzi
Śpiące sumienia.
Popiersia jeńców łambinowickiego obozu,
Którzy myślom niepodległym
Zastygłym w słowach
zakutych w kamieniach
poświęcili życie
stoją na straży pamięci.
Głos ciszy nieustannie wzywa
Żywych i umarłych
By wspólnie stanęli
Do apelu niezapomnienia.

            Edmund Borzemski

*„Miejsce z blizną” – tytuł wystawy plenerowej na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf

 

Kobieta siedząca na...
Mężczyzna w...
Grupa młodzieży...
Grupa osób, w tym...
wstecz