Publikacja w prestiżowym czasopiśmie

Kolejnym udanym rezultatem kończącego się projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, odnotowanym w kwietniu br., jest artykuł naukowy pt. „Searching for the Missing Graves of PoWs from the Second World War—an Example of Research Conducted in the Area of Stalag VIII B (344) Lamsdorf”.

Tekst ukazał się w czasopiśmie „Journal of Field Archeology”, redagowanym od 1974 r. i pierwotnie wydawanym przez Boston University, obecnie zaś przez znane w świecie nauki wydawnictwo Routledge. Publikacja w tym renomowanym periodyku wyceniana jest na 200 punktów.

Autorzy artykułu – Dawid Kobiałka, Marek Michalski, Kamil Karski, Adam Lokś, Michał Pawleta, Violetta Rezler-Wasielewska, Piotr Wroniecki, Joanna Wysocka i Michał Czarnik – skupili się na przedstawieniu jednego z wiodących zadań projektu, jakim były prace poszukiwawcze w rejonie Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach.

Eksploracja ukierunkowana na identyfikację miejsc jenieckich pochówków przyniosła sukces w postaci odkrycia archeologicznego w samym centrum nekropolii. Zyskaliśmy pewność – wcześniej takie przypuszczenia nasuwały dokumenty, relacje i zdjęcia lotnicze –  iż znajduje się w tym miejscu kwatera grobów jeńców z okresu II wojny światowej. W wyniku sondażowego wykopu ujawnione zostały szczątki dwóch jeńców włoskich, których tożsamość udało się zidentyfikować.

Zachęcamy do lektury – tekst znajduje się w bazie akademickiej pod tym linkiem: https://tiny.pl/dcqmq

 

wstecz