Przed nami 78. rocznica Powstania Warszawskiego

W poniedziałek, 1 sierpnia, w całej Polsce upamiętnimy wybuch Powstania Warszawskiego. W tym dniu, o godzinie 11.00, przedstawiciele Muzeum i Gminy oraz wszyscy chętni złożą kwiaty oraz zapalą znicze przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. 

Muzeum będzie z pamięcią o Powstańcach także w wirtualnej przestrzeni. Wspólnie ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen e.V oraz Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura zorganizujemy warsztaty pn. Wolność jest w nich – powstańcy warszawscy 1944–2022 dla uczestników międzynarodowego obozu młodzieżowego „Worcation”. Wydarzenie to będzie częścią programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przejawem współpracy Sieci „Ligii Pamięci Jenieckiej” (o której pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/39lINyL).

Ponadto o godzinie 15.15 na antenie Radia Doxa będzie można usłyszeć doktora Kamila Webera, który opowie o życiu religijnym Powstańców Warszawskich w niewoli Wehrmachtu. Natomiast po godzinie 16.00 Dominik Marcinkowski i Natalia Kryjom-Barylak w Radiu Opole poruszą temat jenieckich losów uczestników powstania, którzy po jego zakończeniu trafili do Stalagu 344 (Lamsdorf). Tego samego dnia, na antenie Radia Opole odbędzie się również pierwsza odsłona konkursu #TuByli. O szczegółach wkrótce.

Serdecznie Państwa zapraszamy do wspólnego upamiętnienia rocznicy.

wstecz