Promocja nowej książki Muzeum w Manchesterze

Niedawno trafiła do sprzedaży nowa publikacja Muzeum pt. Captivity in British Uniform. Stalag VIII B (344) Lamsdorf  pióra dr Anny Wickiewicz. Jest to angielska wersja książki pt. Niewola w brytyjskim mundurze. Stalag VIII B (344), w której autorka przedstawia losy jeńców brytyjskich internowanych podczas II wojny światowej w stalagu Lamsdorf. Okazuje się, że znalazł się tam co trzeci brytyjski żołnierz wzięty do niemieckiej niewoli i że był to największy dla tej grupy armijnej obóz niemiecki. Opierając się na najnowszych badaniach oraz analizie dokumentów archiwalnych i wspomnieniach uczestników, dr A. Wickiewicz w swojej książce przedstawia losy Brytyjczyków, a także przybliża i ułatwia zrozumienie specyfiki niemieckiego systemu obozowego, w którym kompleks jeniecki w Lamsdorf, zaliczał się do największych w Europie. Tak jak wersja polskojęzyczna, tak i ta najnowsza ukazała się w serii ,,Jeńcy Lamsdorf”.

Promocja nowo wydanej publikacji odbyła się w ostatnią sobotę, 21 października, w People’s Museum w Manchesterze, a uczestniczyła w niej autorka, zarazem kierownik Działu Edukacji i Wystaw oraz Magdalena Kruk-Kuchcińska kierująca Sekcją Komunikacji i Wizerunku naszego Muzeum. Prezentacja książki wpisała się w program trzeciej edycji „Lamsdorf Stalag VIII B (344) POW Day”, przedsięwzięcia zainicjowanego przez Philipa Bakera i cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem krewnych brytyjskich jeńców Stalagu VIII B (344) Lamsdorf.

Warto pamiętać, że powstanie publikacji jest odpowiedzią na oczekiwania anglojęzycznych gości licznie odwiedzających nasze Muzeum i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Prezentacja książki świetnie wpisała się w cele przyświecające wydarzeniu w Manchesterze, pokazując zarazem pieczołowitość, z jaką nasi pracownicy traktują problematykę jeniecką, oraz ich profesjonalizm. O ważnej roli przedsięwzięcia świadczą także przekazane podczas spotkania pamiątki, które powiększą zbiory naszego Muzeum, a które niebawem przedstawimy w osobnej informacji.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego

wstecz