Projekt fotograficzny Sławoja Dubiela

Zakończył się najważniejszy etap realizacji projektu „Test na obecność”, czyli sesje fotograficzne Sławoja Dubiela na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. To autorskie przedsięwzięcie fotografa, który w bieżącym roku otrzymał na swój pomysł stypendium Marszałka Województwa Opolskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami – „Marszałkowskie Talenty”.

Wyjątkowość fotografii Sławoja Dubiela polega w tym projekcie nie tylko na szczególnym uchwyceniu elementów infrastruktury obozowej, poddawanych próbie czasu i wystawionych na działanie przyrody, która nie zważa na sacrum tego miejsca. Sposób wykonania zdjęć ma również niemałe znaczenie, bowiem dokumentacja fotograficzna zrobiona została na klasycznym czarno-białym (negatywowym) materiale fotograficznym, za pomocą wielkoformatowej drewnianej kamery fotograficznej. Ten zabytkowy sprzęt daje charakterystyczny obraz, który cechuje się wyjątkową plastyką obrazu i pozwala przenieść płaszczyznę ostrości (co pokazują prezentowane w galerii fotografie).

Tak zrobione negatywy posłużą następnie do wykonana kopi wystawowych, które wraz z opisami będą zaprezentowane w formie ekspozycji w Muzeum w Opolu podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii jesienią bieżącego roku. 

Już teraz zapraszamy na wystawę fotografii dokumentalno-artystycznej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem i odgrywa znaczącą rolę w sferach sztuki i wiedzy!

wstecz