Prezentacja efektów prac konserwatorsko-budowlanych

Czerwcową odsłonę „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” zorganizowaliśmy na terenach poobozowych wczoraj, 9 czerwca. Odbyła się pod tytułem: Zachować dla potomnych. Zabiegi konserwatorskie i budowlane na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf.

Goście, wśród których byli okoliczni mieszkańcy, sympatycy Muzeum i historii oraz przedstawiciele Policji, Straży Granicznej i Lasów Państwowych, dotarli na miejsce spotkania m.in. melexem lub rowerami udostępnionymi przez Muzeum. W szczegóły historii miejsca i prac konserwatorskich, organizacji robót w 2020 r., przebiegu prac archeologicznych uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni przez pracowników Muzeum: dyr. dr Violettę Rezler-Wasielewską oraz kierowników działów Administracyjno-Gospodarczego – Ewę Przybylską, a także Zbiorów i Konserwacji – Elżbietę Górę. Z kolei niuanse prac konserwatorsko-budowlanych opisał interesująco w trakcie spaceru wzdłuż reliktów baraków Roman Żak, inspektor nadzoru z firmy INVEST sp. z o.o. Goście z dużą ciekawością wysłuchali także wspomnień emerytowanej kierownik Działu Oświatowo-Wystawienniczego Muzeum Stanisławy Borzemskiej, która przypomniała jak wyglądała praca muzealników w pierwszych latach po objęciu opieki nad miejscem.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. W jej stworzeniu miał duży udział Edmund Borzemski, który odczytał swój wiersz dotyczący miejsca, a opublikowany w jego najnowszym tomiku Hieroglify drogi.

Wszystkich zainteresowanych naszymi pracami konserwatorsko-budowlanymi, a w szczególności tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu informujemy, że na naszym kanale YouTube można obejrzeć dokument filmowy, zrealizowany na zamówienie Muzeum przez Sławomira Mielnika. W materiale tym wystąpili przedstawiciele firmy Alta sp. z o.o., wykonawcy prac.

Zapraszamy również na Facebook, gdzie zamieściliśmy fotorelację z wczorajszego wydarzenia. Zdjęcia znajdują się tutaj.

wstecz