Prewencyjne prace konserwatorskie dobiegają końca

Od 1 lipca br. grupa nastolatków (16–20 lat) realizuje konserwatorskie prace prewencyjne na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. Oczyszczają z mchów i porostów żelbetowe krzyże na jenieckich grobach z I wojny światowej. Powierzchnia nagrobków jest później nasączona jeszcze środkiem biobójczym. Prace organizowane są już po raz drugi. Pierwsze odbyły się w 2019 r. Środki finansowe zapewnia Instytut Pamięci Narodowej.

Stary Cmentarz Jeniecki to rozległa nekropolia wojenna, kryjąca prochy ok. 7 tys. ludzi. Do dzisiaj przetrwało ponad 6,2 tys. grobów oznaczonych krzyżami. Ponad sto lat, jakie upłynęło od zakończenia I wojny światowej, zaznaczyło na nich swoje piętno. Nagrobki pilnie wymagają prac konserwatorskich. Są one podejmowane od 2014 r. wspólnym wysiłkiem Gminy Łambinowice, naszego Muzeum oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Duża skala prac wiąże się jednak ze sporymi nakładami pieniędzy. Dobiegająca obecnie końca prewencja konserwatorska pozwoli zabezpieczyć te z krzyży, które jeszcze czekają na specjalistyczne prace konserwatorskie.

Ostatnim etapem tegorocznej prewencji będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, umycie Pomnika Jeńców Serbskich, pieczołowicie odrestaurowanego w 2014 r. przez specjalistów. Jego kamienna bryła z piaskowca cieszy dziś oczy zwiedzających swoją jasną barwą. O przebiegu tych prac niebawem poinformujemy.

wstecz