Premiera filmu Szkatułka z oflagu

Dzisiaj, w ostatni poniedziałek stycznia, za pośrednictwem muzealnego kanału YouTube oraz Facebooka odbywa się premiera pierwszego odcinka naszego filmowego cyklu …ale to już inna historia.

Dokument Szkatułka z oflagu trwa zaledwie cztery minuty. W tak krótkim czasie interesującymi zdjęciami i komentarzem, starannie dobraną muzyką opowiadamy o wojennych losach por. Andrzeja Mystkowskiego i jego ukochanej żony Krystyny. W 1943 r. otrzymała ona na swoje imieniny od męża w niewoli tytułową szkatułkę, a przez całą wojnę prowadziła z nim ożywioną korespondencję. Zarówno szkatułka, jak i korespondencja, znajdują się obecnie w Muzeum. Film mówi zatem także o pamięci. Jest to pamięć syna Jana Mystkowskiego o wojennych losach rodziców oraz nasze działania (np. opublikowanie korespondencji w książce) służące jej trwaniu.

Cykl krótkometrażowych filmów …ale to już inna historia ma charakter dokumentalny. Dokumentem są w nim zdjęcia, a także wypowiedzi krewnych jeńców, obecnych i już emerytowanych pracowników CMJW oraz innych osób, które przyczyniły się do zmiany pamiątek jenieckich w muzealia. Cykl został przez nas przygotowany dzięki programowi „Kultura Dostępna” w końcu 2020 r., a więc dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł zgodnie z koncepcją dr Violetty Rezler-Wasielewskiej zrealizował Sławomir Mielnik.

Zachęcamy do obejrzenia! Druga odsłona cyklu to kolejna niezwykła historia, związana z tematyką jeniecką i naszą pracą. Zostanie zaprezentowana w lutym, również w ostatni poniedziałek miesiąca.

wstecz