Pracownicy Muzeum na konferencjach i seminariach

We wrześniu pracownicy Muzeum uczestniczyli w kilku przedsięwzięciach naukowo-edukacyjnych.

9 i 12 września dr Piotr Stanek z Działu Naukowego wygłosił trzy prelekcje na tematy poświęcone losom polskich jeńców wojennych, zarówno żołnierzom Wojska Polskiego-jeńcom wojennym 1939 r., jak i powstańcom warszawskim, którzy w październiku 1944 r. dostali się do Stalagu 344 Lamsdorf. Słuchaczami byli młodzież i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Dąbrowskiej w Gliwicach oraz Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. S. Konarskiego w Skierniewicach, a także podopieczni Zakładu Karnego w Łodzi.

Inny pracownik Działu Naukowego Muzeum, Bartosz Janczak od 12 do 17 września uczestniczył w X Letniej Szkole Historii Najnowszej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas jej trwania, oprócz udziału w dyskusjach i warsztatach, wygłosił referat pt. Ocaleni od zagłady katyńskiej w obozie jenieckim NKWD w Griazowcu (1940–1941).

Kolejnym przedsięwzięciem, w którym brali udział pracownicy Muzeum, było „VII Forum Pamięci w Sztutowie. Seminarium polskich muzeów martyrologicznych”, zorganizowane 14 i 15 września przez Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas forum, dr Violetta Rezler-Wasielewska w wystąpieniu zatytułowanym Muzeum a otoczenie, zaprezentowała projekt pt. „Twarze Opola”, dr Piotr Stanek wygłosił referat pt. Projekt badawczy. Powstańcy warszawscy w Stalagu 344 Lamsdorf, zaś dr Anna Wickiewicz przedstawiła międzynarodowy program, w którym Muzeum uczestniczyło, pt. Nauczanie na miejscu i online o nazistowskich i stalinowskich obozach koncentracyjnych oraz internowania.

16 września miały miejsce dwa ostatnie wydarzenia, w których wzięli udział nasi pracownicy. Były to: konferencja pt. Historia żywa – Kresy 1939 zorganizowana w Warszawie przez Muzeum Katyńskie i Centralną Bibliotekę Wojskową oraz konferencja naukowo-dydaktyczna pt. Edukacja w Miejscach Pamięci. Przestrzeń uświadomiona i doświadczona, zorganizowana we Wrocławiu przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W pierwszej wzięła udział Ewelina Klimczak z Działu Naukowego, wygłaszając referat Sybir w oczach deportowanych dzieci ofiar obozów specjalnych NKWD, na drugiej naszą placówkę reprezentował Sebastian Mikulec z Działu Edukacji i Wystaw.

Fot. Sebastian...
Fot. por. Piotr...
wstecz