Pożegnaliśmy Tadeusza Horoszkiewicza

Dziś, na cmentarzu w Opolu-Półwsi, w Alei Zasłużonych, został pochowany Tadeusz Horoszkiewicz. Zmarł 7 grudnia br. w wieku 86 lat. Był nie tylko znanym dziennikarzem, ale też człowiekiem zaangażowanym w upamiętnianie losów polskich jeńców wojennych.

Tadeusz Horoszkiewicz to dziennikarski autorytet i niekwestionowany nestor opolskich mediów. Pracował w nich od 1962 r., m.in. w Radiu Opole i TVP3 Opole. Śmiało można stwierdzić, że był współtwórcą regionalnego oddziału telewizji, w której pełnił bardzo różne role: dziennikarza, prezentera, operatora i oczywiście jej wieloletniego szefa.

Pan Tadeusz był synem Romana Horoszkiewicza (1892–1962), żołnierza szwadronu ułanów I Kompanii Kadrowej dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego podczas I wojny światowej. Uczestniczył też w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w powstaniu śląskim. Był żołnierzem Wojska Polskiego 1939 r. oraz jeńcem wojennym, m.in. Oflagu II B Gross Born. Zasługi Romana Horoszkiewicza dla Opola zostały upamiętnione w nazwie jednej z ulic miasta.

Tadeusz Horoszkiewicz współpracował z Muzeum. Tworzył dokumenty filmowe na temat jeniectwa i naszej działalności. Podarował nam cenne jenieckie pamiątki po ojcu: korespondencję, dokumenty oraz rękopis pracy pt. „Wspomnienia z młodych lat”, a w 2003 r. Muzeum – przy jego dużym zaangażowaniu – wydało pracę Roman Horoszkiewicz – życie i dzieło, autorstwa Romana Kwaśniewskiego, w serii „Fakty. Dokumenty. Sylwetki”.

Informację o śmierci tego nietuzinkowego człowieka przyjęliśmy z wielkim smutkiem.

wstecz