Posiedzenie Rady Opieki nad Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach

W ubiegłym tygodniu, 12 lipca, w łambinowickiej siedzibie Muzeum odbyło się spotkanie Rady Opieki nad Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach – reprezentantów instytucji i środowisk, których kompetencje i prerogatywy są kluczowe w utrzymaniu Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach w jak najlepszym stanie zachowania.

Jak co roku spotkanie służyło podsumowaniu przedsięwzięć zrealizowanych w okresie, jaki upłynął od ostatniego posiedzenia, czyli od czerwca 2022 r. oraz omówieniu potrzeb i nakreśleniu planów związanych z opieką nad miejscem pamięci.

Uczestników posiedzenia przywitała dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, która także dokonała oficjalnego wprowadzenia do grona Rady nowego członka  –  przedstawiciela Partnerstwa Borów Niemodlińskich, Daniela Podobińskiego. Następnie, wspólnie z Elżbietą Górą z Działu Konserwacji i Zbiorów, omówiła prace konserwatorskie krzyży nagrobnych na na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach oraz zabiegi porządkowe na terenie po Stalagu 316/VIII B (344) Lamsdorf. Ponadto wskazała najpilniejsze potrzeby, które Rada następnie omówiła, również w kontekście finansowania: konieczność konserwacji rzeźb na Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych, stworzenie dokumentacji budowlanej, będącej podstawą do rewitalizacji otoczenia tego pomnika, oraz konserwację pomników na Starym Cmentarzu Jenieckim. Jerzy Rosiński reprezentujący Gminę Łambinowice przedstawił główne założenia wypracowywanego obecnie planu zagospodarowania przestrzennego – w kontekście miejsca pamięci.

Spotkanie dopełniły przejazd po terenach po Stalagu VIII B (344) Lamsdorf i wizyta na Starym Cmentarzu Jenieckim. Wszędzie Radzie towarzyszył dr Dawid Kobiałko, kierownik zespołu projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, prezentując realizowane tam prace archeologiczne.

Członkowie Rady nad...
Członkowie Rady nad...
Członkowie Rady nad...
Członkowie Rady nad...
wstecz