Portret polskiego oficera – piąty odcinek cyklu … ale to już inna historia

Od stycznia br., w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, sympatycy Muzeum oglądają kolejne odsłony cyklu … ale to już inna historia. Dzisiaj odbywa się premiera piątego odcinka Portret polskiego oficera, opowiadającego o obrazie przedstawiającym ppor. Mieczysława Szybkowskiego, jeńca obozów Wehrmachtu.

W filmie, poza Bogusławem Szybkowskim – synem sportretowanego oficera i zarazem naszym darczyńcą, występują także pracownice Powiatowego Muzeum w Nysie. Ewelina Małyk i Joanna Kluzek opowiadają o przeprowadzonych w ubiegłym roku, na obrazie, specjalistycznych pracach konserwatorskich. Prezentowany dokument przypomina również kulisy odkrywania prawdy o tajemniczym autorze portretu i wiele interesujących faktów z jenieckiego życia ppor. Mieczysława Szybkowskiego.

Cykl został przez nas przygotowany w końcu 2020 r., dzięki programowi „Kultura Dostępna”, a więc dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł, zgodnie z koncepcją dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, zrealizował Sławomir Mielnik.

Kolejny, szósty odcinek cyklu zaplanowany jest na 28 czerwca. Zapraszamy!

 

wstecz