„Podaruj mi pamięć” – relacja ze spotkania

Listopadowe „Łambinowickie Spotkanie Muzealne”, po trosze z powodu bliskości dnia Wszystkich Świętych, miało na celu przybliżenie idei kolektywnej akcji „Podaruj mi pamięć”. Jest to – przypomnijmy – przedsięwzięcie, w którym dzięki hojności indywidualnych i instytucjonalnych donatorów poddajemy konserwacji kolejne krzyże nagrobne na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach.

Spotkanie otworzyła dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska, a zadanie przedstawienia założeń inicjatywy oraz szczegółów związanych z samym procesem konserwacji krzyży przypadło w udziale Dawidowi Żakowi, pracownikowi Działu Konserwacji i Zbiorów. Goście spotkania mieli m.in. okazję, by poznać mało znane fakty o pracach konserwatorskich prowadzonych z dużą intensywnością od 2013 r. Dowiedzieli się np., że krzyże się różnią kształtem i wielkością, zmniejszającą się w miarę trwania I wojny światowej Tym sposobem spotkanie stało się prawdziwą podróżą w czasie, przynosząc wiele informacji nie tylko o samej akcji „Podaruj mi pamięć”, ale również o jej historycznym, szerokim kontekście.

Wydarzenie uświetnił odczytaniem jednego ze swych wierszy zaprzyjaźniony z Muzeum poeta Edmund Borzemski. Głos zabrała także Katarzyna Byra – przedstawicielka gminy Łambinowice. To ważne, bo skuteczna współpraca Muzeum z formalnym zarządcą łambinowickiej nekropolii przekłada się bezpośrednio na jakość opieki nad tym wyjątkowym miejscem.

Dziękujemy naszej publiczności za niezawodną obecność oraz ciekawą dyskusję wieńczącą spotkanie!

wstecz