Podaruj mi pamięć

„Podaruj mi pamięć” to zwycięskie hasło sondażu, który został zorganizowany kilka dni temu na facebookowym profilu Muzeum. Hasło będzie promować inicjatywę, mającą na celu ochronę konserwatorską jenieckich krzyży na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. 

Miło nam poinformować, że pod zamieszczonym na Facebooku postem pojawiło się łącznie aż 136 komentarzy do naszych propozycji. Wśród odpowiedzi były również autorskie pomysły takie, jak np.: Zapamiętaj i pozwól innym pamiętać, Pamiętaj o mnie, Przywróceni pamięci, Nie zapomnij o tych, którzy byli tu przed Tobą czy Wspomnienie dusz. Najwięcej głosów, bo 45, zdobyło wymienione już hasło „Podaruj mi pamięć”. Na drugim miejscu, z 15 głosami, uplasowało się „Zawołaj mnie po imieniu”, a na kolejnym - "Zapamiętaj moje imię" (10 głosów). Bardzo dziękujemy za każdą odpowiedź i propozycję. 

O wynikach sondażu nieprzypadkowo informujemy dzisiaj, tj. w 92. rocznicę podpisania konwencji o traktowaniu jeńców wojennych (Genewa, 27 lipca 1929 r.). Ta międzynarodowa umowa doprecyzowywała konwencję haską z 1907 r. obowiązującą w czasie I wojny światowej. Określała prawa i obowiązki stron biorących udział w konflikcie zbrojnym w odniesieniu do jeńców, w tym zasady postępowania na wypadek ich śmierci.  

wstecz