Pierwsze wyniki prac tegorocznych archeologicznych

Dwa tygodnie temu Muzeum zainaugurowało 2. sezon prac archeologicznych w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Kierowany przez dr. Dawida Kobiałkę zespół archeologów i wolontariuszy kontynuuje badania z roku ubiegłego, w pierwszej kolejności koncentrując swoje wysiłki na terenie po Stalagu VIII B (344) Lamsdorf.

Badania te to część projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, a ich celem jest m.in. pogłębione rozpoznanie infrastruktury obozowej oraz odnalezienie zbiorowych mogił polskich żołnierzy – jeńców obozów Lamsdorf.

Efekty zainicjowanych 24 czerwca badań to dwa wykopy sondażowe o wymiarach 36 m x 2,5 m oraz 30 m x 2,5 m. Wykop dłuższy zlokalizowano w mieszkalnej części Stalagu VIII B (344) Lamsdorf, drugi natomiast przecina w poprzek relikty jednej z obozowych stajni wykorzystywanych na początku września 1939 r. do przetrzymywania polskich żołnierzy wziętych do niewoli m.in. w walkach nad Bzurą.

Prace w obu wykopach oraz regularnie prowadzone za pomocą wykrywaczy metali badania powierzchniowe zaowocowały odnalezieniem interesującego zbioru artefaktów. Na szczególną uwagę zasługują: fragment nieśmiertelnika polskiego żołnierza z widocznym jego imieniem i nazwiskiem oraz kilku złączonych drutem znaków tożsamości, ozdoba z wyobrażeniem bumerangu i kangura czy też aluminiowa łyżka z rytem (J. Quinn). Wgląd w złożoną i wielonarodową historię obozów materializują guziki różnych armii: polskie, brytyjskie, holenderskie czy też carskiej Rosji.

O dalszym przebiegu prac będziemy Państwa informować.

Fot. D. Frymark/CMJW

Stanowisko...
Stanowisko...
Archeolog podczas...
Guzik odkryty...
Wolontariusz...
Archeolodzy podczas...
wstecz