Piątkowa aktywność Muzeum

Wrzesień to pracowity miesiąc w działalności naszego Muzeum. Szczególna kumulacja wydarzeń miała miejsce w piątek, 15 września. Dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska wraz z dr. Piotrem Stankiem reprezentowali Muzeum na spotkaniu poświęconym Zofii Arcimowicz, natomiast z-ca dyrektora dr Renata Kobylarz-Buła wzięła udział w wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych odbywających się tego dnia w Opolu.

Jednym z lokalnych wydarzeń była opolska edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pn. Narodowe Czytanie. Publiczne czytanie sztandarowej powieści polskiego pozytywizmu, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, odbyło się w Opolskim Centrum Edukacji przy ul. Dubois 36. Ponadto dr Renata Kobylarz-Buła na zaproszenie Tadeusza Jacka Rogoży z Wszechnicy Historyczno-Krajoznawczej dla Seniorów wystąpiła w Domu Dziennego Pobytu „Malinka” z wykładem pt. „Tatusiu, kiedy wrócisz?" Polskie rodziny w latach II wojny światowej”, inspirowanym wystawą czasową o tym samym tytule, którą do piątku można było zwiedzać w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.

W Warszawie odbyło się natomiast spotkanie pt. „Zofia Arcimowicz i jej bransoletka z nieśmiertelnika", którego Muzeum było współorganizatorem – obok Muzeum Więzienia Pawiak – Oddziału Muzeum Niepodległości, w którego siedzibie zgromadzili się goście zainteresowani postacią uczestniczki powstania warszawskiego i byłej więźniarki Pawiaka oraz jeńca obozów Wehrmachtu, w tym Stalagu 344 Lamsdorf. W programie spotkania była projekcja filmu CMJW „Bransoletka z Lamsdorf” oraz kuratorskie oprowadzanie po prezentowanej obecnie w warszawskim muzeum wystawie CMJW „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli”, a także ceremonia wręczenia prof. Adamowi Szpaderskiemu medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, o czym jeszcze napiszemy.

 

Spotkanie...
Spotkanie...
Członkowie rodziny...
Fotografia...
Doktor Piotr Stanek...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Doktor Renata...
Uczestnicy...
wstecz