Pamiętamy! Rocznica Powstania Warszawskiego

Dzisiaj, 1 sierpnia uczciliśmy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pracownicy Muzeum wzięli udział w wydarzeniach organizowanych w Łambinowicach, Opolu i przestrzeni online.

Przed południem na płycie Pomnika Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. W towarzystwie dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewskiej złożyli je senator RP Jerzy Czerwiński, burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz, sekretarz Gminy Łambinowice Jerzy Rosiński oraz mieszkańcy okolicy. 

W tym samym czasie dr Kamil Weber z Działu Naukowego i mgr Monika Sobczak z Działu Edukacji i Wystaw prowadzili warsztaty pn. Wolność jest w nich – powstańcy warszawscy 1944–2022, które zorganizowaliśmy wspólnie ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen e.V oraz Fundacją „Pamięć Edukacja, Kultura – Stalag VIII A” dla młodzieży biorącej udział w międzynarodowym projekcie „Worcation”. Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy Ligi Pamięci Jenieckiej (o której pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/39lINyL) i jako część programu „Niepodległa”.

Ponadto na antenie Radia Doxa dr Kamil Weber (https://doxa.fm/audycja/dr-kamil-weber-o-powstancach-warszawskich-w-lambinowickim-obozie/), a na antenie Radia Opole mgr Dominik Marcinkowski z Sekcji Komunikacji i Wizerunku (https://radio.opole.pl/125,9722,dominik-marcinkowski-o-tym-ze-do-obozu-w-lamsdor) przedstawili jenieckie losy uczestników Powstania, którzy po jego zakończeniu trafili do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) i innych obozów Wehrmachtu. Rozpoczęła się również interesująca akcja informacyjna #TuByli realizowana wspólnie z Radiem Opole, która będzie prowadzona do końca sierpnia (więcej: https://bit.ly/3zoPVTT).

Ostatnim wydarzeniem w dniu dzisiejszym służącym upamiętnieniu wybuchu Powstania Warszawskiego były uroczystości organizowane przez Wojewodę Opolskiego. Muzeum reprezentował w nich dr Piotr Stanek z Działu Naukowego.

Jednocześnie informujemy, że w Muzeum trwają przygotowania do tegorocznych uroczystości przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Organizujemy je w Łambinowicach 6 października. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w nich. 

wstecz