Pamiątki ppor. Euzebiusza Szeffela

Pracownicy Działu Zbiorów i Konserwacji zakończyli właśnie prace inwentaryzacyjne nad darowizną Wojciecha Szwarca, który przekazał Muzeum pamiątki po swym ojczymie.

Zbiór zawiera pamiątki należące do Euzebiusza Szeffela, ppor. 63 Toruńskiego Pułku Piechoty, który do niewoli jenieckiej dostał się 20 września 1939 r., podczas bitwy nad Bzurą. Późną jesienią trafił do Oflagu VII B Eichstätt, a następnie, w maju 1940 r., do Oflagu VII A Murnau, w którym był przetrzymywany do wyzwolenia przez wojska amerykańskie, 29 kwietnia 1945 r. Następnie zgłosił się do służby w kompaniach wartowniczych przy US Army we Francji i został polskim dowódcą 1916th Polish Guard Company w miejscowości Bouy w Szampanii. W listopadzie 1945 r. powrócił do Polski, gdzie pracował jako nauczyciel, kierując m.in. (1953–1958) III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Na przekazane pamiątki składają się fotografie obozowe (i powojenne), stworzone w niewoli akwarele, dokumenty oraz przedmioty. Uwagę przykuwają należąca do matki Euzebiusza Szeffela brosza w etui, którą przechował przez wojnę aż do powrotu do kraju, a także porcelanowa filiżanka przywieziona z Niemiec. Kolekcję uzupełniają odręcznie spisane wspomnienia pt. „Marszówko – dokąd?”.

Pięknie dziękujemy za dar!

 

Grupowe zdjęcie...
Filiżanka z...
Legitymicja członka...
Akwarela...
wstecz