Pałac Saski zostanie odbudowany

Na prośbę Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informujemy o planach odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Dzisiaj to fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski oraz miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych. Przed jego zniszczeniem przez Niemców w 1944 roku, Pałac Saski był jednym z najważniejszych miejsc w stolicy, stał się kluczowym miejscem odradzającej się polskiej niepodległości. Pałac Brühla wybrany został na siedzibę MSZ, w samym Pałacu Saskim znajdował się natomiast Sztab Generalny (później Główny) Wojska Polskiego.

7 lipca br., podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przekazał na ręce Marszałka Sejmu RP projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. 

W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla – jako siedziba Senatu.

Odbudowa Pałacu Saskiego ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej w 2018 r.

wstecz