Otwarcie wystawy pt. Nazajutrz. Losy mieszkańców Warszawy po 1 sierpnia 1944

7 października w siedzibie muzeum w Opolu odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. Nazajutrz. Losy mieszkańców Warszawy po 1 sierpnia 1944, będący częścią uroczystości 69. rocznicy przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf.

Ekspozycja pt. Nazajutrz. Losy mieszkańców Warszawy po 1 sierpnia 1944 została przygotowana przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w 2009 r. Powstanie Warszawskie bezspornie należy do najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski. Większość opracowań naukowych dotyczących tego wydarzenia podejmuje aspekt działań militarnych oraz znaczenia politycznego tego zrywu. Ekspozycja pt. Nazajutrz. Losy mieszkańców Warszawy po 1 sierpnia 1944 ukazuje losy powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy po godzinie "W", w trakcie, a przede wszystkim po kapitulacji Powstania.

Otwarcia wystawy dokonała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum, która przywitała gości i przedstawiła obecnych na wernisażu bohaterów ekspozycji Powstańców Warszawskich, którzy po kapitulacji powstania w październiku 1944 r. trafili do Stalagu 344 Lamsdorf oraz ich rodziny. Wśród nich znalazł się Romuald Malinowski wraz z żoną Krystyną, Jerzy Zakrzewski, Henryk Kasprzak oraz Andrzej Pilecki, syn "ochotnika do Auschwitz" i późniejszego jeńca Lamsdorf, rotmistrza Witolda Pileckiego. Dalszej prezentacji wystawy dokonała Agnieszka Dzierżanowska z Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", współautorka scena?riusza wystawy. Podczas swego wystąpienia wielokrotnie podkreśliła, że ekspozycja stanowi próbę upamiętnienia wszystkich mieszkańców stolicy, nie tylko bohaterów walczących na barykadach, ale także ludności cywilnej. Wystawa została uzupełniona oryginalnymi pamiątkami ze zbiorów naszego muzeum.

Wystawę można oglądać w opolskiej siedzibie muzeum do 31 października 2013 r.

Wstęp bezpłatny!

wstecz