Odszedł Walter Świerc

Dzisiaj na cmentarzu w Kotorzu Wielkim pożegnaliśmy Waltera Świerca (ur. 1934), dyrektora naszego Muzeum w latach 1979–1990, także pedagoga, samorządowca, amatora grafika i regionalisty znanego z zaangażowania w życie społeczne oraz ze swej skuteczności.  

Zmieniały się uwarunkowania polityczne i systemowe, ale dla niego zawsze najważniejszym punktem  odniesienia był region – mała ojczyzna. Organizował edukację dla dorosłych, miał doskonały kontakt z młodzieżą, z którą współtworzył zespoły muzyczne i teatralne. Prezesował Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, a także Zjednoczonemu Stronnictwu Ludowemu. Zamieszkał w gminie Turawa, z którą związał się później również zawodowo, jako wójt (1990–2002).

Gdy w 1979 r. został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum, za swoją misję obrał organizację jak najlepszych warunków pracy, tak by w pełni wykorzystać i rozwijać potencjał placówki. Jednak żeby to osiągnąć, musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami. To dzięki jego staraniom instytucja zyskała nową siedzibę w Opolu. Symboliczną, ważną zmianą było także odejście od jej wcześniejszej nazwy: Muzeum Martyrologii i Walki Jeńców Wojennych w Łambinowicach i zastąpienie jej szyldem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Walter Świerc angażował się nie tylko w zarządzanie Muzeum, ale również w jego naukowy rozwój. Przez wiele lat należał do Komitetu Redakcyjnego „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”, był także, już po odejściu ze stanowiska dyrektora, członkiem Rady Muzeum. Jego rolę m.in. w historii instytucji przypomnieliśmy spotkaniem z cyklu „Twarze Opola”, w listopadzie 2015 r. Mimo zaangażowania się w inne sprawy, a w ostatnich latach ubywania sił i walki z chorobą stale nas dopingował, był ciekaw naszych pomysłów i działań. Zawsze rzeczowy, powściągliwy w ocenach i budująco życzliwy. Obecny.

Będzie nam Pana, Panie Dyrektorze, bardzo brakowało.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

wstecz